Tünetek
- A szokásosnál gyakoribb vizelés, akár éjszaka is fel kell kelni emiatt.
- A vizelet indításának, majd megállításának nehézsége.
- A vizeletsugár méretének és erejének csökkenése.
- Néha a vizeletürítés képtelensége, vér a vizeletben, illetve fájdalmas vizelés.
Amennyiben a fentebb említett tüneteket tapasztaljuk, azonnal forduljunk orvoshoz, mert a vizeletürítés teljes képtelensége, véres vizelet vagy fájdalmas vizelés azonnali orvosi beavatkozást igényelnek.
Diagnosztizálás
- Az orvos a végbélen keresztül megtapintja a megnagyobbodott prosztatát.
- Vér- és vizeletvizsgálathoz mintát vetet, valamint röntgenvizsgálatra küldheti a beteget. Ha a tünetek azt sejtetik, hogy a prosztata szűkíti, vagy elzárja a húgyhólyagból érkező vizelet útját, urológushoz irányítja a beteget.
- A szakorvos eldönti, szükség van-e a mirigy akadályt képező részét eltávolító operációra. Az alkoholfogyasztás a teljes elzáródás veszélyével jár, így a beteg valószínűleg azt a tanácsot kapja majd, hogy hagyjon fel vele.
Jó tudni!
A vizeletürítés utáni vizeletszivárgás kellemetlen szagúvá teheti az alsóneműt és így zavaró közösségi problémát jelent. A csepegés elkerülhető, illetve mérsékelhető, ha vizelés után a húgyvezetéket fel-le irányú nyomással, 5-7 cm-re a herezacskó mögött egyik kézzel kiürítjük, és a másik kézzel a vizelet utolsó cseppjeit „lefejjük” a péniszből.
A vizelési képtelenség néha megoldható, ha a beteg forró fürdőt vesz, melybe azután vizelhet.
Kezelés
Mivel a betegség a megnagyobbodott prosztata el nem távolításáig fennáll, érdemes sebészeti úton a daganatot eltávolíttatni, mely meghozza a kívánt gyógyulást.
Kapcsolódó cikkek:
FÉRFIGONDOKRÓL ŐSZINTÉN- MILYEN TÜNETEI VANNAK A PROSZTATA NEM MEGFELELŐ MŰKÖDÉSÉNEK?