Aranyér kezelésére 7 gyógynövény

Aranyér kezelésére 7 gyógynövény

A népbetegségnek számító aranyér Amerikában körülbelül 75 millió embert érint. Sajnos hazánkban is sokaknál előfordul a kellemetlen betegség megtapasztalása székelés közben. Az aranyér okozója a végbélnyílás körül kitágult vénák, amelyek a székelés közbeni erőltetésre duzzadnak meg. A vénák funkciója, hogy az oxigénben szegény vért visszaszállítsák a szívbe, ezek normál esetben székletürítés közben kitágulnak majd összehúzódnak. Amikor a vénák működésében zavar keletkezik, nem képesek visszahúzódni, hanem kitágult formában maradnak. Ilyenkor a vénák duzzadtak a végbélnyílás körül, a túlzott erőlködésre meg is repedezhet a faluk, ami vérzéssel jár. Amikor ez az állapot állandósul és viszkető, égő érzést, székrekedést okoz kétségkívül aranyérről van szó. A jelenség főként a helytelen táplálkozás, rostban szegény és szénhidrátban gazdag étkezés miatt alakul ki, ami székrekedést okoz. Ezenkívül terhes nőknél is gyakori panasz az aranyér, mivel bennük lévő magzat nyomást gyakorol a medencénél lévő erekre.

Mit tehetünk ellene?

Az aranyér megszűnésének kulcsa elsősorban a rendszeres székelésben rejlik, amit rostban gazdag táplálkozással, például gyümölcs, zöldség, sok folyadék fogyasztásával érhetünk el. A legjobb „hashajtó” gyümölcsök a szilva, alma, és idetartozik a sárgarépa is. Emellett az olajos étrend is segíthet, ugyanis az olívaolaj, lenolaj, vagy a patikákban kapható paraffinolaj csúszósabbá teszi a székletet, ezáltal könnyebbé válik az ürítés. Fontos, hogy vécézés közben ne erőlködjünk, mert az szinte egyenes út az aranyér kialakulásához.

A természet patikájában kutatva számos áldásos hatású gyógynövényt találunk, amelyek segítik a székelést, valamint képesek meggyógyítani a végbélnyílás körül kialakult sebeket, gyulladásokat.

Bolhamagútifű (Plantago ovata)

A bolhamagútifű magja a gyomorba kerülve nedvességet szív fel a bélben és megduzzad, ennek hatására pedig megnöveli a széklet mennyiségét. Ezáltal könnyebbé válik az ürítés és nem feszül a bélfal. Egy kutatás szerint 51 aranyérrel küzdő beteg 84 százalékánál javulás állt be a bolhamagútifű hatására. Napi 4-10 bolhamagútifű-mag megszüntetheti a kellemetlen problémát, ugyanakkor lényeges szem előtt tartani, hogy a siker érdekében naponta legalább 2 liter vizet is ajánlott fogyasztani mellé, mivel a bolhamagútifű-mag önmagában is vizet von el a belekből.

Fekete nadálytő (Símphítum officinale)

A fekete nadálytő sebgyógyító, gyulladáscsökkentő hatásáról híresült el, ami az aranyér panaszok megszüntetésében is hasznunkra lehet. A fekete nadálytőt por állagú formában növényi olajjal vegyítve ajánlott használni a sebes területen. Ezáltal a végbélnyílás körül kialakult viszkető, sebes terület regenerálódik. Hatékonysága a benne lévő allantoin vegyületben rejlik, ami gyorsítja a bőr újraképződését.

Útifű (Plantago fajok)

A népgyógyászatban népszerű útifű szintén gazdag allantoin vegyületben, akárcsak a fekete nadálytő. Ebből következik, hogy ugyanazzal a hatékonysággal képes csökkenteni az aranyeres tüneteket, mint a fekete nadálytő.

Varázsmogyoró (Hamamelis virginiana)

A varázsmogyoró nyugtatja és hűsíti a bőrt, ezért borogatás formájában könnyű és eredményes kezelést ígér az aranyérre. Összehúzó hatása miatt csökkenti a duzzanatot. Gyógyszertárakban beszerezhető gyógynövény!

Aloé (Aloe vera)

Az aloe vera sebgyógyulásban elért sikereit talán sokaknak nem kell bemutatni. Az aloégél külsőleg alkalmazva sebgyógyító, míg belsőleg hashajtó hatású. Mindkét formáját célszerű gyógynövény boltokban, patikákban beszerezni, hiszen az otthoni módszerekkel kisajtolt aloé súlyos hasmenést is okozhat. Gyakori, hogy végbélműtéten átesett emberek orvosi javaslatra fogyasztanak aloét, hiszen lágyítja a székletet és gyógyítja a berepedt végbélnyílást.

Szúrós csodabogyó (Ruscus aculeatus)

Ez a fás szárú gyógynövény ruszkogeniek-et tartalmaz, amely egy gyulladáscsökkentő, érösszehúzó vegyület. Belsőleg alkalmazva ajánlott teaként fogyasztani, napi 5 kanál szúrós csodabogyó gyökeret.

Vadgesztenye (Aesculus hippocastanum)

A benne található eszkulin, eszcin erősíti az erek falát és segít megakadályozni az aranyér kialakulását. További vegyületei gyulladáscsökkentőek és enyhítik az aranyér tüneteit. Belsőleg nem ajánlott alkalmazni, hiszen a vadgesztenyében lévő csersavak kifejezetten székrekedést okoznak. Külsőleg viszont a fentebb említett jótékony hatásai érvényesülnek.