Vegyük először az epét, amely az epehólyagban elhelyezkedő máj által termelt folyadék. Funkcióját tekintve a zsírok lebontásában és azok felszívódásában játszik kulcsfontosságú szerepet. Előfordulhat, hogy bizonyos hatásokra az epéből kisebb kristályok válnak ki, amelyek összetapadnak és nagyobb méretet öltve fájdalmas görcsöket idéznek elő a szervezetben. Az epekőnek két fajtáját különböztetjük meg, az egyik a pigmentő és a másik a koleszterinkő, amely egyben a leggyakoribb epekő típus is. Utóbbi akkor alakulhat ki, ha a máj túl sok koleszterint termel. Ezenkívül még okozhat epekövet a túlsúly, zsíros ételek fogyasztása, cukorbetegség, ürítési problémák és a genetika is.
Ezzel szemben a vesekő a vizelet bizonyos alkotóelemeiből, vagyis a kalcium-oxalátból és magnézium-foszfátból alakul ki. A vesekövek bekerülhetnek a vesemedencékbe és az odavezető tápcsatornákba, illetve a húgyutakba. Minél nagyobb a vesekő annál kínzóbb görcsöket élhet át a beteg. A vesekő többnyire a kevés vízivás miatt, gyógyszerszedés, helytelen táplálkozás, túlzott vitaminbevitel, húgyúti fertőzések miatt alakulhat ki.
Mindkét betegség szinte népbetegségnek számít Magyarországon, hiszen epekőben a lakosság csaknem 15 %-a szenved, míg vesekő szintén a lakosság 5-15%-nál fordul elő. Az epekő és a vesekő sok vízivással és vegetáriánus étrenddel elkerülhető, előbbi azért segíthet, mert a híg vizeletben nem képződnek kövek. A vegetáriánus étrend szintén segít, mert a zöldségek sok magnéziumot tartalmaznak, amelyek visszaszorítják a vesekő kialakulását. Vesekő vagy epekő esetén fontos orvoshoz fordulni, mivel előfordulhat, hogy műtéti beavatkozás szükséges. Azonban az orvos tanácsainak megfogadása mellett több gyógynövény áll rendelkezésünkre, amelyeket bátran használhatunk panaszok esetén. Lássuk is, hogy miért.
Borsmenta (mentha piperita) fodormenta (M. spicata) és más mentafélék.
A borsmenta jótékony hatása epekőre Magyarországon is közismert. A mentafélék keverékéből kiváló teát lehet készíteni görcsös problémákra. A teakeverékhez érdemes kardamomot adni, ami amellett, hogy ízletessé teszi a teát gazdag a jótékony hatású borneolban.
Gyömbér (Zingiber officinale)
A gyömbér borogatás segíthet a vesekő elleni tünetek elterelésében. De mégis hogyan működik? A gyömbér izgatja a bőrt, vagyis bőrirritációt okoz, amely segít abban, hogy elterelődjön a figyelem az annál sokkal fájdalmasabb görcsről, amely a vesében vagy az epében keletkezik.
Havasi aranyvessző (Solidago virgaurea)
A havasi aranyvessző vizelet hajtású gyógynövénynek minősül a leiokarpozid vegyületének köszönhetően. Olyannyira hatásos, hogy a német E-Bizottság, vagyis a német kormány szakértőkből álló testülete is elismerte a növény gyógyító hatását. Jó hír, hogy a havasi aranyvessző nemcsak a veseköveknél segíthet, hanem a vesegyulladásokat is képes megszüntetni. A német E-Bizottság a havasi aranyvesszőt tea formájában javasolja fogyasztani. A tea elkészítéséhez 5 aprított, szárított, virágzó hajtást szükséges egy csésze forrásban lévő vízbe tenni. Ezt követően várjuk meg míg kihűl és fogyasztható is vesekő megelőzésére és gyógyítására. Azok, akik epekőtől szenvednek szintén kipróbálhatják, hiszen számukra is kedvező hatású lehet.
Koldusgyom (Desmodium styracifolium)
A cikk elején említettük, hogy a vesekő a kalcium-oxalátból épül fel. A koldusgyom abban segít, hogy csökkenti a vizeletbe kiválasztott kalcium mennyiséget. Így könnyebben elkerülhető a vesekőképződés. A kínaiak és a japánok már évszázadok óta előszeretettel alkalmazzák vesebántalmak kezelésére. Nevét onnan kapta, hogy egy kúszónövényről van szó, amely belekapaszkodik az emberek ruhájába.
Közönséges tarackbúza (Agropyron repens vagy Elymus repens)
Szintén egy olyan növényről van szó, amit a havasi aranyvesszőhöz hasonlóan támogat az elismert szaktekintélynek örvendő német E-Bizottság. A közönséges tarackbúza hatékony megoldás a húgyúti gyulladások és a vesekő megelőzésében. A gyógynövény gyökeréből javasolt teát készíteni. Miután kiszedtük a földből össze kell aprítani körülbelül 5-10 teáskanálnyi mennyiséget és 5-10 percig forróvízben ázni hagyni. Naponta akár 3-4 csésze közönséges tarackbúza teát is fogyaszthat.
Kurkuma (Curcuma longa)
A kurkumában kurkumin van, amelyet egy kutatás során vizsgáltak epekő ellen. A kísérlet során epekövet fejlesztettek ki egerekben, majd kurkuminnal etették őket. A kísérlet végén az eredményből kitűnt, hogy 5 héten belül 45 százalékkal csökkent az epekövek mennyisége azoknál az egereknél, akiket kurkuminnal tápláltak. Tíz hét után további vizsgálatokra került sor, amelyben már 80 százalékkal volt kevesebb az egerek epeköve. Mindez arra enged következtetni, hogy a kurkumin növeli az epe oldhatóságát és gátolja az epekő kialakulását. Tehát, azok számára, akik epekőben szenvednek javasolt új fűszerezéssel ízesíteni ételeiket, vagy több curryt fogyasztani, ami gazdag kurkumában.
Mezei zsurló (Equisetum arvense)
A mezei zsurló növeli a vizelet mennyiségét, vagyis többszöri ürítésre készteti a szervezetet. Ez segít megakadályozni, hogy a kevés vízivás miatt a vizelés elmaradjon és ezáltal vesekövek képződjenek ki idővel. A mezei zsurló fogyasztásával kapcsolatban fontos természetgyógyász véleményét kikérni!
Vérehulló fecskefű (Chelidonium majus)
A vérehulló fecskefű vegyületei oldják az epevezetékben keletkező görcsöket, ezáltal enyhítik a fájdalmakat és segítik az epe áramlását. Ennek következtében a kristályok könnyebben ürülnek és nem képződnek jelentős méretű epekövek. A vérehulló fecskefűben jelen van a kelidoninnak nevezett vegyület, amely kutatások által bizonyítottan enyhíti az epekő tüneteit. A vérehulló fecskefű külsőleg szemölcsökre és tyúkszemre is alkalmazható, mivel puhítja és oldja bőrkeményedést.
Jávai tea (vesetea, Orthosiphon aristatus)
Ez a tea kifejezetten vesepanaszokra fejti ki gyógyító hatását. Három-hat teáskanálnyi levelet tegyen hozzá egy csészényi forrásban lévő vízhez és naponta igyon egy veseteát.
Lestyán (Levisticum officinale)
Akárcsak a jávai tea a lestyán tea is hatékony vesekő kezelésére. Ezt a német E-Bizottság is állítja, amely javasolja, hogy 2-4 teáskanálnyi lestyánt tegyen forró vízbe és naponta egy alkalommal fogyassza ezt a kiváló vizelethajtó teát.
Máriatövis (Silybum marianum)
A máriatövis gazdag szilimarin nevű vegyületben, amely májvédő tulajdonsággal rendelkezik. További áldásos hatása, hogy növeli az epe oldhatóságát és gátolja az epekő kialakulását.
Nagy csalán (Urtica dioica)
A nagy csalán számos betegség gyógyításában és enyhítésében eredményes, így nem meglepő, hogy a vesekő ellen is kifejezetten ajánlott a csalán tea fogyasztása.
Petrezselyem (petroselinum crispus)
A petrezselyem vizelethajtó tulajdonsággal rendelkezik, így segít a már kialakult vesekövek ürítésében és a csökkenti az esélyt a vesekő kialakulására. Napi 2-3 petrezselyem elfogyasztását biztosan meghálálja a vese. Ehhez nem kell mást tenni csak 10-15 percig áztatni a gyógynövényt, majd leszűrni és meginni!