Fehér fagyöngy (Viscum album)
Gyógyhatása
A fehér fagyöngy optimalizálja, beállítja a vérnyomást, így akár magas, akár alacsony vérnyomás rendezőjévé válik. Klimax idején a vérnyomás ingadozást megszünteti, csökkenti a hőhullámok előfordulását. A szív szabályos ritmusát segít határozottá tenni. Vérzéscsökkentő, görcsoldó hatása menstruáció idején áldásos, a kellemetlen görcsöket ugyanis a fehér fagyöngy oldja, a túlzott vérzés mennyiségét pedig csökkenti. Mértékkel történő használata melletti görcsoldó hatása nyugtató a simaizomzatra, ami epilepsziás görcsök ellen is hatásosan érvényesül. Oldja a gyomorgörcsöt is. Vérnyomásra, érrendszerre kifejtett hatásai jótékonyak a visszérbetegség, szédüléses tünetek, fülzúgás kezelésében is. Immunerősítő tulajdonságai a rákos betegségek megelőzésben kiemelkedő szerepűek, valamint az áttétek képződésének kialakulását gátolja. A daganatos beteg fájdalmainak csökkentésében, a közérzet javításában, a rosszindulatú jelleg csökkentésében van igazolt szerepe. A fehér fagyöngy kivonatából gyárilag előállított készítményeket az onkológia területén befecskendezéssel használják. Szintén befecskendezésre szánt készítményekkel, klinikai körülmények, orvosi felügyelet mellett alkalmazzák hatóanyagait ízületi betegségek, idegzsába és isiász kezelésében.
Fehér fagyöngy felhasználás külsőleg:
- Orrvérzés csillapítására hatásos a fehér fagyöngy forrázatával átitatott steril gézlappal való tamponálás, legalább 5 percig.
- Ízületi fájdalmakban, visszérre, érszűkületes panaszokra meleg borogatásként, külsőleg is jól hat.
Állapotok, amelyekben ajánlott:
- érelmeszesedés
- visszér problémák
- magas vérnyomás
- alacsony vérnyomás
- klimax
- menstruáció
- epilepszia
- orrvérzés
- rákos megbetegedések
- gyomorgörcs
- ízületi betegségek
- isiász
- idegzsába
- szédülés
- fülzúgás
- legyengült immunrendszer
Fehér fagyöngy tea elkészítése:
- Tea: hideg vizes áztatással készítsük! 2-4 kávéskanál fagyöngyöt 1 csészényi vízben egész éjszaka ázni hagyunk, szobahőmérsékleten. Reggel kissé melegítjük, majd szűrjük le. Egyik felét reggel, éhgyomorra, másik felét a reggeli után fogyasszuk el.
- Maximális adag belső alkalmazásra: A legtöbb vonatkozó ajánlás szerint a napi kb. 1 evőkanálnyi darabolt növény 1 liter vízben elkészítve a maximális napi adag!
- Külsőleg: 2-4 kávéskanálnyi drogot 2,5-3 dl forrásban lévő vízzel leforrázunk, 1-2 percig állni hagyjuk, majd szűrjük.
Vénák gyulladására, fagyásos sérülések kezelésére készített kenőcsök alkotórészeként megtalálhatjuk a boltok polcain. Tinktúrája, kapszulája is kapható patikákban, gyógynövényes üzletekben.
Szívproblémák fennállása esetén társítva, galagonyával, vagy fokhagymával, vagy kankalinnal kombinálva javasolt.
Ellenjavallat:
A fagyöngylevél összetevői (főleg a viszkotoxinok és a lektinek) mérgező hatásúak, amit igazoltan kimutattak. A bogyói is tartalmaznak veszélyes hatóanyagokat, ezért a fehér fagyöngy kizárólag orvosi utasításra szedhető! Terhesség, szoptatás idején, 14 éves életkor alatt nem alkalmazható! Kúraszerűen alkalmazható, a kúra idején is ügyelni kell a mértékre, a javasolt adag túllépése károsíthatja a májat!
Népies neve: Madárlép, jegenyefenyőfagyöngy, enyves bogyó, gyöngybuckó, gyimbor.
Angol neve: Mistletoe, Mistletoe berries, European mistletoe
Hasznos része: 0,5 cm-nél vékonyabb, leveles szárrésze.
Fehér fagyöngy gyógyhatása röviden:
Vérnyomás szabályozó, immunrendszert serkentő, érelmeszesedést gátló, görcsoldó, vérzéscsökkentő, daganatellenes.
Hatóanyagai: Viszkotoxinok, lektinek, cisztein, flavonoidok, kávésav, biogén aminok, fenilpropán.
Fehér fagyöngy története:
Az angolszász országokban tradicionális karácsonyi dekorelem, tartós asztali és mennyezeti dísz. Hozzá kapcsolódó szokás, hogy kötelező alatta a csók, mely az ősi szokások szerint örök hűséget eredményez, egyúttal a megbocsájtás és szeretet tiszta gesztusa is. Erdőkben csapatostul fordul elő, ami régi idők hiedelmei szerint nem más, mint a tündérek birodalmának jelzése. Athéné istennő gyógynövényének tartják, általa pedig a régiek a béke és egység hírnökeként tisztelték. Démonűzésre, rontás oldására, a rosszakarat távol tartására, jóslásra használták. Az ágy fejvégéhez téve varázsszerként tartották. Újszülött gyermek fekhelyét védtek vele, hitték, hogy megvédi őket a gonosz, ártó hatásoktól. Számtalan babona kapcsolódik hozzá, például ha az eladó sorban lévő lány Szent Ivánkor a párnája alá tette a fehér fagyöngy letört ágát, megálmodta, ki lesz majd a férje.
Fehér fagyöngy gyűjtése, szedése, tárolása:
Kizárólag a fehér fagyöngy 0,5 cm-nél nem vastagabb ágrészei, és levelei gyűjthetőek, a termése nem! Rendszerint ősszel, tél legelején, valamint március-április hónapokban (amikor a gazdafa még szinte alvó állapotú, viszont ilyenkor könnyebb a szedése azáltal, hogy bogyóit a madarak télen lecsipegették) szedhető, aprítva, szobahőmérsékleten szárítható. Összetétele függ a gazdanövénytől is, az almafáról gyűjtött fehér fagyöngyöt tartják a legértékesebbnek. Tárolása is szellős módon, vászonszákban célszerű, száraz helyen -a rossz tárolás eredményeként penészedhet!
Fehér fagyöngy botanikai leírása:
Egész Európában elterjedt, hazánkban is jól ismert, félélősködő örökzöld. A fagyöngyfélék (Loranthaceae) családjának közel ezer faja ismert, Magyarországon viszont csak két fajuk terjedt el, a sárga és a fehér fagyöngy. Szívógyökereket növeszt a gazda fa kérgébe. Leggyakoribb gazdanövényei a nyárfa, a fűzfa, a hársfa, az almafa, az akácfa, amik ágai között alkot gömbölyű, 60–100 cm átmérőjű bokrokat. Zöldessárga, átellenes levelei vannak. Sárga, zöldessárga, kétlaki, apró, 3-4-5 tagú bogernyős virágai március- áprilisban nyílnak. Késő ősszel érik ragadós, gyöngyszerű álbogyó termése, mely borsószemnyi, áttetsző, üveges, fehér színű, húsos. 2-3 álbogyó képződik szorosan egymás mellett, amit madarak fogyasztanak és terjesztenek. Termést csak a nőivarú példányainál találunk. Gazdanövényét nem öli meg, csupán legyengíti, így kordában tartva nem jelent veszélyt a gazdafának; természetesen ha nagymértékűvé válik egy gazdafa fagyöngy fertőzése, az a fa pusztulását eredményezi.
Felhasznált irodalom:
Kissné Dogossy Éva- Zsoldos Márton: A természet kincseskamrájaReader’s Digest – A természet füvészkertje
Dr. Kmeth Sándor – Herbárium
Rácz Gábor, Rácz-Kotilla Erzsébet, Szabó László Gy.: A gyógynövények ismerete
Csupor Dezső: Fitoterápia, Növényi szerek a gyógyászatban.