Fehér üröm (Artemisia absinthium)
Gyógyhatása
Étvágytalanság esetén jótékony hatású, az epekiválasztást fokozza, az epehólyag összehúzódását szorgalmazza, megelőzi epekő kialakulását, illetve a kialakult epekövet oldani kezdi, kihajtja. Idült bél- és gyomorhurutoknál, lomha bélmozgással együtt járó emésztési panaszoknál az alacsony gyomorsav szintet megemeli, fokozza az emésztőnedvek termelődését, ezért emésztés javítására használják. Az emésztőrendszer görcseit oldja, bélféregűző. A jobb emésztést elősegíti a bélgázosság enyhítése révén is.
Bélmozgást serkentő hatása segítséget jelent székrekedés esetén. A fehér üröm teájának pozitív hatása még jobban érvényesül, ha a megfelelő folyadékmennyiség bevitelére is odafigyelünk! Romlott, mérgező ételek (például mérgező gomba!) fogyasztása esetén, időben alkalmazva nagy segítséget jelenthet a fehér üröm, igyekszik maradéktalanul eltávolítani a gyomorból a tartalmat, a hányást is megkönnyíti. Gombamérgezés esetén mielőbb ecetes vízzel forrázott fehér üröm szárítmányt (vagy a feldarabolt friss növényt) kell készíteni, és azt mielőbb meginni. Menstruációs fájdalmak enyhítésére is kiváló, a görcsöket oldja.
Fehér üröm felhasználás külsőleg:
- Külsőleg borogatásként, bedörzsölőszerként jótékony izomgörcsök, reumás panaszok kezelésére.
- Beöntésként is használják forrázatát bélférgesség esetén.
A házkörül
Szárított növényként a szekrénybe helyezve molyriasztóként használható, a nyílászárók közelében pedig rovarriasztó hatását használhatjuk ki. Erős rovarriasztó, sőt rovarölő hatásuk miatt kert szélére ültetve kiváló védőnövények.
Állapotok, amelyekben ajánlott:
- anorexia
- bél- és gyomorhurut
- étvágytalanság
- emésztési panaszok
- puffadás
- hányinger
- bélférgesség
- epe problémák
- epekő
- menstruációs görcsök
- izomgörcsök
- reuma
- székrekedés
- gombamérgezés
- ételmérgezés
- romlott étel elfogyasztása
- molyriasztó
- rovarriasztás
Fehér üröm tea elkészítése:
- Tea: 1 teáskanál gyógynövényt 1 csészényi vízzel leforrázunk, 10-15 percig lefedve állni hagyjuk, majd leszűrjük. A főétkezések között fogyasztjuk, kortyolgatva. Napi adagja 1-3 csésze.
- Ürmösbor: boros áztatmánya gyógybor, mely régi gyökerekkel rendelkezik, többféle receptje ma is elérhető.
- Menstruációs panaszok kezelésére társítják orbáncfűvel, míg gyulladások kezelése esetén cickafarkkóróval.
- Emésztésjavításra tárnicsgyökérrel, ezerjófűvel, izsópfűvel együtt ajánlják alkalmazni.
Ellenjavallat:
Gyomor- és bélfekélyben szenvedő betegekre káros! Várandósság, szoptatás alatt kerülni kell használatát! Erősen szárító hatású, kiszáradásos tünetek esetén ellenjavallt! Terápiás, előírt dózis betartása mellett, csak 3-4 hetes kúraszerű alkalmazása esetén káros hatásától nem kell tartani! Nagyobb adagban, túladagolás esetén mérgezéses tünetekkel járhat: hányinger, hányás, hasmenés, vizelet visszatartás, de akár görcsrohamok és eszméletvesztés is kísérheti. Ehhez azonban igen nagy mennyiségben kellene a benne található tujont a szervezetbe juttatni. Pollenje allergizálhat, és a növény érintése is bőrallergiás tüneteket válthat ki!
Fehér üröm gyógyhatása röviden:
Étvágyjavító, görcsoldó, bélféregűző, hányingercsillapító, fertőtlenítő, emésztést segítő, mérgezést ellensúlyozó.
Hatóanyagai: Keserűanyag, illóolajok (pl.: tujon, kadinén), borostyánkősav, cserzőanyag, vitaminok (C- B1- és B6- vitamin), gyanta.
Népies neve: mesétfű, hegyi üröm, patikai üröm, pusztai üröm, abszintüröm, kálvinista tapló, anyafű
Angol neve: absinthe, common wormwood
Fehér üröm hasznos része: A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben a föld feletti virágos hajtás (Absinthii herba) hivatalos drog.
Fehér üröm története:Nevének görög eredete Artemisz istennő (a vadászat istennője) nevére utal, az ő adományának tartották. Az egyiptomiak és a görögök is ismerték és gyógyítottak vele. Hazánkban is már a középkorra ismert és elterjedt fűszer- és gyógynövény volt. A középkori kolostorkertek nélkülözhetetlen növénye a fehér üröm, a szerzetesek elixírek készítéséhez használták. Az abszint nevű égetett szesz egyik fő, állandósult összetevője, benne a fehér üröm mellett ánizzsal, édesköménnyel, római ürömmel és izsóppal ízesítik, gyakran további fűszerekkel is kiegészítik. Az abszint a recepttől függően smaragdzöld, fehéres zöld színű. Fogyasztására a szertartásos hígítás volt jellemző, az ital jéghideg vízzel opálosodik, ami látványosan megy végbe. A 19. században Franciaország legnépszerűbb alkoholos itala volt, betegséget is kapcsoltak hozzá, majd jó időre be is tiltották. Már elterjedése idejében is hamisították. A misztikus világkép démonűző, ártó erőket távol tartó hatást tulajdonított neki.
Fehér üröm gyűjtése, szedése, tárolása:
Nyár végén, ősz elején a föld feletti részt gyűjtjük. Száraz, árnyékos, meleg helyen szárítsuk. Szárítás után a vastagabb, fásodó szárrészeket távolítsuk el! Jól zárható edényzetben tároljuk, hűvös helyen. Minden évben új gyűjtés szükséges, hiszen a leggondosabb tárolás mellett is folyamatosan csökken illóolaj, és hasznos anyag tartalma.
Fehér üröm botanikai leírása:
Mára Észak-Afrika, Közép- és Dél-Európa, valamint Kelet-Ázsia területein terjedt el. Az alsó részeiben elfásodó, elágazó évelő növény. Közel 1,5 méter magasra növekszik, ezüstösen fénylő bokorként mutatós, tetszetős dísznövény is. Leginkább a napos, száraz helyeket kedveli, ezért elsősorban dombvidéken, a napos lejtőkön, valamint utak mentén, kerítések mellett, emberi települések közelében vagy bokros, köves területeken fordul elő; termesztik is. Fűszeres, citromos illatú minden növényi része. Pollenben gazdag, erős allergén. Mélyen szeldelt levelei ezüstösen, fehéren molyhosak; virágzata a szár tetején sárga virágokkal füzéreket alkot. Szára barázdált, szőröcskékkel borított. Igen apró kaszattermése van. Erős rovarriasztó, így a kertben védőnövény szerepet is betölthet.Kártevői, betegségei nem ismertek, növényvédelmet nem igényel.
Felhasznált irodalom:
Dr. Kmeth Sándor – Herbárium
Rácz Gábor, Rácz-Kotilla Erzsébet, Szabó László Gy.: A gyógynövények ismerete
Csupor Dezső: Fitoterápia, Növényi szerek a gyógyászatban.
Gyógynövények kincsestára -Alexandra kiadó
Reader’s Digest – A természet füvészkertje
Reader’s Digest. Fűszerek és gyógynövények nagykönyve 2008