A fejfájás az egyik leggyakoribb panasz; alig van olyan ember, aki élete során ne találkozna vele. Mértéktartó becslések szerint Magyarországon kb. 1 millió migrénes van, és ennél is nagyobb azok száma, akik a visszatérő fejfájás egyéb formáiban szenvednek. A fejfájás sokak számára súlyos tehertétel, mégis a betegek kevesebb, mint 50 százaléka fordul orvoshoz.
Bár a fejfájás lehet súlyos betegség hírnöke is, az esetek többségében a részletes kivizsgálás nem mutat szervi eltérést. Ilyenkor gondolnunk kell a pszichés stressz, a kimerültség, a szorongás, a helytelen testtartás, a szem megerőltetés, a fáradtság, az időjárás-változás vagy az idegesség szerepére. A közhiedelemmel ellentétben a legtöbb fejfájás kezelhető.
A fejfájásra adott első reakciónk az, hogy a fejfájás csillapítására dörzsölni kezdjük a homlokunkat vagy a halántékunkat. A fejfájásnak a leggyakoribb fajtája az, mely a stressz okozta izommerevség következménye, főként a nők betegsége.
A legtöbb fejfájásért okolható izomfeszültség a nyak és a koponya hátulsó részén található izmok összehúzódása miatt jön létre. Az erek összeszűkülnek, ami megakadályozza a salakanyagok távozását. Ez a tarkó fájdalmához vezet, mely később kiterjedhet a fejre, a halántékra és a szem környékére is.
Nyak-, váll-, arc- és fejmasszázs
Az izomfeszültség oldásával a masszázs helyreállítja a véráramlást, és elmulasztja a fájdalmat. Legelőször tehát masszírozza meg a nyak és a fej hátulsó részét, majd a homlokot a szemek tájékát és a halántékot. A homlok nagyon gyengéd, könnyű végigsimítása még a legmakacsabb fejfájást is enyhíti.
Még több ezzel kapcsolatos információt olvashat Fej- és Arcmasszázs c. cikkünkben.