A haj számára nélkülözhetetlen vitaminok
Minden vitaminnak megvan a sajátos egészségügyi hatása szervezetünkre nézve, amely hozzájárul testünk egészségéhez. Nincs ez másként a hajunkat illetően sem, amelynek szépségéért és egészségéért a DR. IMMUN Hajszépség vitaminban tizenöt - a hajképző folyamatok számára nélkülözhetetlen - vitamin, nyomelem és ásványi anyag gondoskodik nap mint nap. Tehát a DR. IMMUN márka megalkotta egy tablettába sűrítve azt a komplex Hajszépség vitamint, melyből napi 2 tabletta fogyasztása által egy rendkívül intenzív és hatékony választást biztosít a táplálkozásból fakadó hajproblémák mielőbbi megszüntetése érdekében.A készítményben 60 db tabletta található, tehát 1 teljes havi adagot kap a Vásárló!
Lássuk, melyek ezek a rendkívül fontos hajépítő összetevők.
A-vitamin
Hiányának jelei: haj és bőrszárazság, hajtöredezés.
Az A vitamin hatására a haj sima és bársonyos lesz. Túladagolása azonban hajhullást, májkárosodást okoz, mert felhalmozódik a szervezetben!
Természetes forrásai: hal, tőkehal és tonhal májának olaja, tojás, tej, sajt, vaj. A következő növényekből az A vitamin provitaminjához (elővitaminjához), a béta-karotinhoz juthatunk hozzá: sütőtök, sárgarépa, paradicsom, paprika, sárgabarack.
B1-vitamin (tiamin)
Hiányának jelei: szívizomgyengeség, súlyosabb esetben szív leállás, depresszió, nyugtalanság, álmatlanság, hangok iránti túlérzékenység.
A B1-vitamin az idegrendszer, izmok és a szívizom megfelelő működéséhez járul hozzá. Viszonylag sok élelmiszerben megtalálható (hüvelyesek, gabonafélék, burgonya, tojás, tej, húsok, főleg a sertéshús, máj). Éppen ezért ritkán fordul elő a B1-vitamin hiánya. Azonban a B1-vitamin vízben oldódó vitamin, így a szervezet rövid ideig tárolja és a vizelettel együtt távozik. Ez azt jelenti, hogy pótlására folyamatosan szükség van, amit egészséges étrenddel vagy étrendkiegészítők segítségével érhetünk el. Mint a B-vitaminok összes tagja, úgy a B1-vitamin is hozzájárul az egészséges hajhoz.
B2-vitamin (riboflavin)
Hiánytünetek: szem-, gyomor- bélbántalmak, bőr-, köröm-, hajproblémák, nyálkahártya gyulladás pl. száj, ajak, nemi szervek esetében.
A B2-vitamin a veséken keresztül ürül, ezért pótlására fokozott figyelmet kell fordítani. Szerencsére változatos étrenddel ritkán fordul elő a hiánya, hiszen a tej, tojás, élesztő, sajtok, spenót, sóska mind-mind kiváló B2-vitaminforrás. Ez a vitamin a szénhidrátok-, zsírok-, fehérjék anyagcsere folyamatainak a megfelelő működéséért felel, valamint előnyösen hat a haj növekedésére, a körmök erősségére és a bőr megújítására. Ebből adódóan hiányát hajunk is elszenvedi, de más egészségügyi problémák megelőzése érdekében is fontos a megfelelő vitamin bevitel. A riboflavin felszívódását elősegíti a C-vitamin a B3- és a B6-vitamin.
B3-vitamin (niacin)
Vitaminhiány tünetei: álmatlanság, étvágytalanság, fogyás, bőr- és nyálkahártya gyulladás, hólyagok, hámlás, hányás, hasmenés.
A niacin a nikotinsav és a nikotinsavamid gyűjtőneve, amely hozzájárul az emésztőrendszer, keringés- és az idegrendszer egészségéhez. Fontos szerepet játszik az egészséges bőr megőrzésében, a nemi hormonok termelődésében, a méregtelenítésben, a migrénes fejfájás elkerülésében, valamint a magas vérnyomás csökkentésében és a vérkeringés fokozásában. Ez utóbbi lényeges a hajhagymák vérellátottságát illetően is, hiszen a véren keresztül oxigén és értékes tápanyagok jutnak a hajhagymákhoz, amely elősegíti a keratin termelődését. A B3-vitamin a többi B-vitaminhoz hasonlóan húsokban, hüvelyesekben, gabonában, magvakban és az élesztőben is megtalálható, de a máj is képes előállítani a triptofán nevű aminosavból, amennyiben jelen van a B1-, B2-, és a B6-vitamin.
B5-vitamin (pantoténsav)
Hiánytünetek: fáradtság, álmatlanság, depresszió, stressz, vérszegénység, immungyengeség, gyomorfájdalom, zsibbadás, bizsergés az ujjakban, égő érzés.
A pantoténsav a görög „panthoten” (jelentése: mindenütt) szóból ered, amely azt jelzi, hogy a B5-vitamin szinte minden élelmiszerben megtalálható. Éppen ezért hiánya ritkán fordul elő, de bizonyos betegségek, például cukorbetegség vagy alkoholizmus kiválthat vitaminhiányt. A B5-vitamin fő feladata az idegrendszer karbantartása, a növekedés elősegítése, valamint a bőr, haj és a körmök védelme. A pantoténsavnak a közti anyagcsere folyamatokban is fontos szerepe van, amelyben a koenzim-A és a zsírsav-szintetáz-komplex vesz főként részt. A koenzim-A az acil-csoport szállításában vállal fontos szerepet, amely az idegsejttől idegsejtre történő kémiai hírvívó anyagok továbbításában lényeges. Mindez a szénhidrátok, koleszterin, hemoglobin, valamint az A- és D-vitamin előállításában nélkülözhetetlen. Tehát a pantoténsav igen fontos az intermedier anyagcserében, nélküle nagyon sok folyamatban zavar keletkezne.
B6-vitamin (piridoxin)
Hiánytünetek: zavartság, depresszió, remegés, rohamok, legyengült immunrendszer.
A B6-vitamint 1930-ban fedezték fel, amely beletartozik abba a nyolc nélkülözhetetlen vitaminba, amit a szervezet nem tud előállítani. Mindez nem adhat okot aggodalomra, hiszen ma már egészséges étrendet folytatva és étrendkiegészítőket fogyasztva könnyen hozzájuthat a szervezetünk a piridoxinhoz. Nem szabad félvállról venni ennek az értékes vitaminnak a meglétét ugyanis rendkívül fontos az egészséges bőr, köröm és fogak megőrzéséhez, valamint szükséges a jó alváshoz, emésztőrendszer működéséhez, immunrendszer egészségéhez, sejtek szaporodásához és az izom felépítésében is létfontosságú szervezetünk számára.
B12-vitamin (cianokobalamin)
Hiányjelek: sápadtság, fáradékonyság, vörös nyelv, gyulladások a gyomorban.
A B12 hiány kialakulhat vegetáriánus életmód miatt vagy felszívódási zavar, bélrendszeri betegségek következtében. A tünetek kihatással lehetnek a vér és erek rendszerére, valamint a bélrendszerre és az idegrendszerre is. Főleg állati eredetű táplálékokban található meg, ezért a rendszeres hús- és tejtermék fogyasztók körében ritkán lép fel hiányállapot.
B vitaminok- köztük a Biotin
B-vitamin komplex hiány tünetei: gyulladt bőr, törékeny haj és körmök, valamint a hajhullás
Fentebb részletesen is kifejtettük az egyes B vitaminhiány tüneteit és jótékony hatásait. Összefoglalva a B-vitaminok erősítik és táplálják a hajhagymákat, ezáltal védik a hajat a hajhullástól és az őszüléstől, valamint a fejbőrt a korpásodástól. Gátolják a gyulladásos folyamatok kialakulását, gondoskodnak a fejbőr egészségéről és a körmök erősségéről. Köztük is kiemelt szerepet játszik a Biotin, amit szépségvitaminnak is szoktak nevezni. Nevét onnan kapta, hogy a Biotin kifejezetten a haj, bőr és a körmök egészségét szolgálja, nélküle a haj töredezhet és hullhat, a körmök elvékonyodhatnak, a bőr pedig aknés, pattanásos lehet. Mindez azért alakulhat ki, mert a Biotin a fehérje, zsír és a szénhidrát anyagcsere folyamatit támogatja, a fehérje anyagcsere folyamatok pedig hajunkra, bőrünkre és a körmökre is kihatással vannak.
Természetes forrásai: hal, máj, hüvelyesek, teljes kiőrlésű gabonafélék, élesztő, diófélék, mogyoró, búzacsíra, tojássárgája, zöldségek.
C-vitamin (aszkorbinsav)
A C-vitamin első előállítása Szent-Györgyi Albert magyar orvos nevéhez köthető, aki paprikából vonta ki az értékes vegyületet. Bizonyára olvasóink közül többen tudják, hogy a C-vitaminhiány milyen súlyos problémákhoz vezetett csaknem egy évszázada is, amikor a tengerészek között sújtott a skorbut. Ugyanis a C-vitaminhiány kimerültséget, izomgyengeséget, gyulladásokat, ínysorvadást, étvágytalanságot és fogyást okoz. A tengerészek régebben kifejezetten kevés zöldséget fogyaszthattak munkájukból adódóan, ezért nem volt ritka, hogy sokan ínyproblémákkal küzdöttek, sebeik és töréseik nehezen gyógyultak.
A C-vitamin növeli a szervezet ellenálló képességét, elősegíti a vas bélben történő felszívódását. Fokozza a sejtek oxidatív stresszel szembeni védekezőképességék, növeli azok rugalmasságát, így az egész hajszál egészségét is. Továbbá segíti a kollagén termelést ezáltal a bőr rugalmasabb lesz és ellenállóbb a külső tényezőknek.
A szervezet nem képes elraktározni, ezért minden nap fogyasszunk C-vitamin tartalmú élelmiszereket.
Természetes forrásai: paprika, ribizli, papaja, citrusfélék, földi eper, csipkebogyó, káposzta, kivi, gesztenye.
Fontos ásványi anyagok és nyomelemek:
Vas
A vashiány tünetei: hajhullás, bőrszárazság, erőteljes szívdobogás. Kialakulását elősegíti a hiányos táplálkozás, az intenzív sport, felszívódási zavarok, erős vérzés vagy véradás.
Természetes forrásai: húsok, szójabab, lencse, tojás, máj, csicseriborsó, spenót, sötétzöld zöldségek.
Cink
Cinkhiány tünetei: lassú sebgyógyulás, bőrbetegségek, köröm-rendellenességek és hajproblémák: hajhullás, a hajszálak elvékonyodnak, töredeznek.
Természetes forrásai: hús, máj, tej, gabonacsíra, búzacsira, olajos magvak, sörélesztő, tökmag, zöldségek, napraforgó, tojás.
Réz
Rézhiány tünetei: kopaszodás, őszülés, töredező haj, bőrgyulladás, pigmentzavarok. Ahogyan a C-vitamin, úgy a réz is elősegíti a vas felszívódását!
Természetes forrásai: szárazbab, teljes kiőrlésű liszt, dió, mogyoró, hal, élesztő.
Kollagén
Kollagénhiány tünetei: száraz bőr, hajtöredezés ízületi fájdalmak
A kollagénről már tettünk említést cikkünkben, de érdemes külön pontban is felsorolni, hiszen a kollagént akár tarthatnánk fiatalságunk elixírjeként is. Ez az igen elterjedt fehérje az ember szervezetében is megtalálható. Gyermekként igen magas kollagénnel rendelkezünk, amely az idő előrehaladtával 25 éves korunktól fokozatosan csökken. Ez az oka többek között annak, hogy elkezd ráncosodni a bőrünk és a hajunk veszít rugalmasságából, valamint gyakoribbak az ízületi fájdalmak is. A kollagén erősíti a csontokat, hiszen a csontjaink és az ízületeink alkotó elemi között nagy százalékban megtalálható a kollagén is. Mindemellett fokozza az izomépítést is, ezért testépítők előszeretettel fogyasztják.
Hialuronsav
Bár napjainkban a kozmetikai termékekben igen elterjedt a hialuronsav, sokaknak kérdés lehet, hogy mi is ez tulajdonképpen. A hialuronsav egy természetes szénhidrát, amelynek a szervezetben vízmegkötő szerepe van az ízületekben, az izmokban pedig a síkosításhoz járul hozzá. ma már a gyógyászatban elengedhetetlen a hialuronsav alkalmazása, amellyel eddig csaknem 40 millió embert kezeltek térdfájdalomra. Érdekesség, hogy a hialuronsav az izmokban, csontokban 35%-ban van jelen, míg az ízületi folyadékban, vérben és a nyirokban és a köldökzsinórban mindössze 9% található. Ezzel szemben a bőr a szervezet hialuronsavának 56 %-át tartalmazza, ez pedig arra utal, hogy a hidratáltság és a bőr rugalmasságának megőrzésében igen fontos a hialuronsav.
Grátisz: Szőlőmag kivonat
A szőlőmag kivonat népszerű vegyület a bőrápolásban, amit a szőlőmagból vonnak ki. Ez a jótékony hatású kivonat növeli a vérben lévő antioxidánsok mennyiségét, ezáltal megköti a káros szabadgyököket, ami a bőr öregedését okozná. A szőlőmag lassítja az öregedést, csökkenti a gyulladásokat, gátolja a daganatok növekedését és tágítja az ereket, ezáltal hozzájárul a jobb vérkeringéshez. A szőlőmag e jótékony hatásai mellett még számos értékes vitamint is tartalmaz, köztük A-, B-, C-, E-, és F-vitamint, valamint többszörösen telített zsírsavakat (linolsav, olajsav, palmitinsav, sztearinsav)
Minden vitamin egy készítményben? Az intelligens megoldás: DR. IMMUN Hajszépség vitamin
Összetételét illetően fontos kiemelni, hogy kutatások bizonyítják:
- a biotin, cink és szelén a haj normál állapotának fenntartásához,
- a réz pedig a haj normál pigmentációjához járul hozzá. Valamint
- a niacin, biotin, cink és B2-vitamin a bőr normál állapotához;
- míg a cink, a szelén és a B12-vitamin az immunrendszer normál működéséhez járul hozzá.
Mindemellett fontos kiemelni, hogy a hajszálak kb. 98%-ban fehérjéből épülnek fel, ezért a drasztikus diéta vagy a hiányos táplálkozás hajhullást okoz. Amikor nem fogyasztunk megfelelő mennyiségű fehérjét, a szervezet el kezd takarékoskodni készleteivel, ezért leállítja a hajszálak növekedését. Az aktív növekedési szakban lévő hajhagymák így hirtelen átkerülnek nyugalmi fázisba. A folyamat eredményeként 2-3 hónapon belül kezdetét veszi a hajhullás.