Hátfájás

Hátfájás

 

A legtöbb ember szenved hátfájástól, hátterében sokféle betegség állhat. Melyek a hátfájás főbb okai, és mit tehetünk ellenük?
A hát- és derékfájásnak sok oka lehet, amelyek a gerincoszlop elváltozásából származhatnak, vagy a test egy más részének betegsége közvetve idézi elő.

A gerinc alsó része nagyon mozgékony, előre, hátra, oldalra hajolhat, és körkörös mozgásra is képes. A hátfájás a legtöbb esetben ezen mozdulatok közbeni kisebb zavarnak tulajdonítható.



Jelentkezhet hirtelen, valamilyen kis rándulás vagy sérülés következményeként, de kialakulhat órák, napok alatt is. Kiválthatja hirtelen emelés, vagy egy rossz mozdulat. Mozgásszegény életmód következtében fellépő gyenge izomzat is lehet az okozója, mely nem képes megfelelően tartani a gerincet. Az sem ritka, hogy semmiféle magyarázatot nem találunk rá.


A hátfájás kiváltó okai


1. Lumbágó


Általában nehéz teher megemelésekor jelentkezik, de kiválthatja egy rossz mozdulat is, gyakori hajolgatás, rossz testtartás, hosszadalmas állás, ülés, túlsúlyosság, rossz kondíció, és sérülés. A gerinc lumbális szakaszában akut fájdalom jelzi a megbetegedést.


2. Terhesség


Előrehaladott terhesség esetén gyakori a hátfájás, amit a magzat súlya okoz. A testtartás megváltozik, mivel a gerinc ágyéki tája előrehúzódik megváltoztatva a gerinc természetes ívét.



3. Rossz testtartás


Az izmok egyirányú megterhelése kóros összehúzódásukkal jár, és másodlagosan gyulladást is előidézhet.



4. Bordaközi fájdalom


Általában fizikai megerőltetés hatására jelentkezik, de kapcsolatban állhat porckorongsérvvel, valamint okozhatják a bordaközi idegek is.


5. Farkcsontfájdalom


A fájdalom általában akkor jelentkezik, ha valaki sok időt töltött ülő helyzetben, de a farkcsontot ért sérülés is kiválthatja.

6. Porckorongsérv


Az izületi porcok állapotromlásának (osteoarthritis) eredménye. A „párnaként” működő porc elvékonyodásával a csontok a fájdalomérző idegvégződésekkel gazdagon ellátott izületi széleket ingerlik. Kiválthatja a lumbágót előidéző okok mellett balesetek, túlzott fizikai megerőltetés.


7. Degeneratív porckorong-betegségek


A gerincpanaszok döntő többsége mechanikus eredetű, a porckorong kopásából adódik. Az egyes csigolyák között elhelyezkedő porckorongok meglepően erősek, különösen az összenyomásnak állnak ellent, míg a csavaró mozgás hatására igen sérülékenyek. A sérülés azt jelenti, hogy a porckorong külső rostos gyűrűjében repedések jönnek létre, a gyűrű meggyengül, és kevésbé tud ellenállni a belső kocsonyás mag nyomásának, mely a rostos gyűrű repedéseibe benyomul és előboltosítja azt. Ez a tulajdonképpeni gerincsérv (diszkuszhernia).


A lapos csigolyacsontok és a porckorongok károsodásával egyidejűleg a csigolyaközti ízületek és szalagok is rendellenesen terhelődnek. Ebben az állapotban a gerinc több pontja is fájdalomforrássá válhat. Okozója lehet a terhesség, korosodás, házimunka, tartós nehéz fizikai munka.


8. Csontritkulás ( osteoporosis )


A csontokban lévő ásványi anyagok, különösen a kalcium szintjének a csökkenése vonja maga után a csontok sűrűségének folyamatos csökkenését. A folyamat során a csontok meggyengülnek, és törékennyé válnak. A megbetegedés hátterében hormonális okok és ásványi anyag hiányos étrend állhat. A csontritkulás okozta háti fájdalmak megjelenése a menopauza idejére tehető.


9. Csonttörés


Keletkezhet baleset, olykor csontritkulás következményeként.


10. Bechterew-kór


Leggyakrabban a húszas-harmincas éveikben járó férfiakat támadja meg. Általában a gerincoszlop betegszik meg, és a csigolyák a normálistól eltérő csontképződés következtében összeforrnak.


11. Pszichoszomatikus betegség



Állhat képzelt betegség, stressz vagy szorongás a hátfájás hátterében.



A hátfájás kezelése
 

A hátfájás kezelésében fontos szerepet játszanak a fájdalomcsillapító és nem szteroid gyulladáscsökkentők, ágynyugalom, masszázs, gyógytorna, nyújtó, valamint a hát-, has- és lábizmokat erősítő gyakorlatok végzése. A legtöbb esetben elmúlik a fajdalom, ha testünket megfelelő módon és ideig pihentetjük a fenti kezelések mellett. A tartós ágyban fekvés azonban nem javasolt, mert az izomzat elgyengül, ami hátráltatja a gyógyulást. A betegnek ajánlott kemény felületen pihennie és aludnia.


Ha a fájdalom állandósul, feltétlen forduljuk orvoshoz, hogy a pontos diagnózis által elkezdődhessen annak megfelelő kezelése. A krónikus derékfájást ugyanis sokkal nehezebb kezelni. Műtétet általában nem alkalmaznak a derékfájás kezelésére, de hasznos lehet a porckorongsérv kezelésére.



A helyes ülés kialakítása


Az ülő munkakörben dolgozók fokozottabban veszélyeztettek a hátfájás kialakulása szempontjából. Számukra hasznos lehet a következő szempontok figyelembevétele:

  • Székünket állítsuk olyan magasra, hogy azonos legyen lábunk hosszúságával. Az ülőfelszín körülbelül 15 fokos szögben dőljön előre, elülső pereme nyomja a combot.
  • Székünk háttámlája végződjön a lapocka felett, támassza meg gerincünk alsó szakaszát is. Ha egérrel dolgozunk, kérjünk kartámasztót is a székünkhöz.
  • Fontoljuk meg térdelőszék beszerzését, mert használatával hosszabb távon kevésbé terheljük hátunkat.
  • Ne dolgozzunk túl alacsony asztalnál, mert szükségtelenül görbíti meg a hátat.
  • A helytelen nyaktartást elkerülhetjük, ha a monitort szemmagasságba helyezzük.



További jótanácsok

  • Ügyeljen a helyes testtartásra, mert a rossz testtartás gericferdüléshez vezet, ami a gerinc erőteljes fájdalmát okozhatja.
  • Amennyiben súlytöbblettel rendelkezünk, igyekezzünk megszabadulni tőle, mert nagy terhet ró a hátgerincre.
  • Ha nehezebb súlyt kell emelnünk, egyenes derékkal tegyük; csípőnket, térdünket hajlítva ereszkedjünk le a felemelendő tárgyért. Az elemelkedéskor a comb- és farizom dolgozik, a hátizmok csak stabilizálják a törzset.
  • Tanulás vagy munka közben ne üljünk órákon keresztül görnyedten, mert a hátgerincferdülést okozhat.
  • Kerüljük az állandó és hosszantartó egyhelyben való állást is, mivel rendkívül igénybe veszi a hátizomzatot.