A diéta lénye
A Hippokratész-étrend szénhidrátokban gazdag, de zsírban szegény étrend, mely különlegessége az enzimekben van. Az enzimek bontják le ugyanis a fogyókúra során megsemmisítendő többletzsírt A 130 kiló fölötti testsúlyú személyek zsírrétegének vizsgálata a zsírbontó lipázok (enzimek) csökkent számát mutatta. A zsírlerakódások elbontását, megsemmisítését csak az enzimek képesek elvégezni, tehát az enzimekben gazdag táplálékot nem tartalmazó étrend (akármilyen korlátozó vagy kalóriaszegény) hosszútávon mindenképpen csak csalódást okoz. A diéták legtöbbje, még a legjobbak is, azért nem vezetnek sikerre, mert nem tartalmaznak enzimeket. A főtt, enzimeket nem tartalmazó étel hizlal; az ugyanolyan mennyiségű nyers táplálék viszont nem.
A Hippokratész- diéta a természettel együtt, nem ellene dolgozik. A nyers táplálékon alapuló étrend nem éhezést jelent, hanem épp ellenkezőleg, magas tápanyagbevitelt és lassú, biztos, egészséges fogyást. Nem kell számolgatni a kalóriákat vagy konyhamérlegen mikroszkopikus adagokat méricskélni, sem szenvedni, amikor nem eszünk, sem bűntudatot érezni, amikor eszünk. A nyers táplálékon alapuló étrend meggyógyítja a cukorbajos és ízületi gyulladásos betegeket, csodákat művel a fogyás és az egészség terén!
Úgy segít a fogyásban, hogy az alábbi célok elérésében a test természetes emésztő folyamataira épít:
- Az éhségérzet megszűnik, ha a testet ellátjuk a számára szükséges összes tápanyaggal és kalóriával.
- Az emésztőrendszer egészséges működését visszaállítja. A bevitt táplálék felhasználása maximális, a salakanyag eltávozik a szervezetből, mielőtt zsírrá válhatna.
- Biztosítja hozzá a zsírlerakódások lebontását és megsemmisítését, végző enzimeket.
Néhány hetes nyers táplálék fogyasztása után egyre kevesebbet fogunk enni. Jóllakottnak érezzük magunkat, mert az élő ételek rengeteg rostot és alapvető tápanyagot tartalmaznak. A szervezetünk nem fog szüntelenül követelőzni. A túlzott mértékű evéshez és elhízáshoz vezető farkaséhség a főtt ételeket tartalmazó diéták velejárója.
Ami a legfontosabb: az elhízás mértéke nő, mert túl sok magas kalóriaszintű, enzimeket és rostot nem tartalmazó ételt eszünk, s kevés főzés és előkezelés nélküli, nyers gyümölcsöt, zöldséget, csírát, gabonát. A fékész ételek rendkívül sok kalóriát tartalmaznak, viszont energiaszegények. Harminc kalász gabona kell az olajhoz, amiben egy átlagos adag sült krumplit megsütünk. Egy kiló cukorrépa szükséges annyi cukor termeléséhez, amennyivel bármely gyorséttermi menüben a gyümölcspitét és az üdítőt ízesítik. Ezek a túlfinomított, koncentrált élelmiszerek kevesebb rostot tartalmaznak, amivel betölthetik az űrt a gyomrunkban. Az így készült ételekből többet ehetünk – és több felesleges kalóriát kapunk -, mint a nyers élelmekből, mégis kevésbé érezzük magunkat jóllakottnak. Ha lemérjük az alacsonyabb és a magasabb energiatartalmú nyers táplálékokat, még három tisztességes fogással sem tömhetjük meg annyira magunkat, hogy elhízzunk. Ilyen egyszerű.
Ötletek a fogyáshoz
Ha valaki túlsúlyos, de testileg aktív, és követi a diéta utasításait, könnyedén lefogyhat heti fél vagy akár két-három kilót is. Ugyanakkor ne akarjon túl gyorsan lefogyni! Az erőltet fogyás az izmokban és a testben található fehérjék elvesztéséhez, kiszáradáshoz, savtúltengéshez, menstruációs zavarokhoz, hátfájáshoz és alacsony vércukorszinthez vezethet. Egyen! Reggelire igyon nyáron dinnyelevet vagy keverjen egy rész gyümölcslevet két rész vízzel! Ha többet kíván, próbálja ki a gabonapelyheket rizstejjel. Ebédre fogyasszon el egy nagy tál mindenféle magokkal és csírákkal vagy zöldséggel, esetleg egy maréknyi vízben áztatott mandulával megrakott salátát vagy néhány szelet csíráztatott babbal megszórt, aszalóban készült kréker kenyeret, és két órával az étkezés után, néha egy-egy szelet nyers gyümölcsökből készült tortát. Ne váljon a diéta nyűggé! Ne éheztesse magát! Némi találékonyság, idő és odafigyelés kell, hogy az új étrend élvezetessé váljon.
Fogyás és testedzés
A többletsúlyok leadását ne várjuk csupán a testedzéstől – ha a főtt és félkész ételek a velük járó salakanyagokkal együtt tovább áramlanak a szervezetbe, még a legszorgalmasabb gyakorlatozók is alig fogynak valamit. Ha azonban a Hippokratész étrenddel együtt alkalmazzuk, még a könnyebb edzés is kilókat tüntet el.
ezdetben körülbelül félórányi könnyű séta is növeli az adrenalin kiválasztását, azaz segít elnyomni az étvágyat. Ezzel szemben, a bizonyos szint alatti mozgás mennyisége növelheti az étvágyat, tehát az edzés helyes arányát szintén a fogyókúra-programnak kell tartalmaznia.
Ha bírjuk, később válasszunk passzív, de nagy energiát igénylő mozgásformát, mint a gyorsgyaloglás, úszás, kerékpározás. Az edzőtermek, a gyógyfürdők szintén sokféle mozgást kínálnak. Szántalan módon tudunk olyan életstílust kialakítani magunknak, ami segít megszabadulni a kilóinktól.
A mozgás a fogyókúrázó legjobb barátja, és nemcsak azért, mert kalóriákat éget, hanem mert élettanilag a leggyorsabb módja az anyagcsere megváltoztatásának, tehát az élelem mennyisége zsír helyett energiává és izommá alakul. A többletsúly leadásához szükséges edzés mértéke egyénenként változik. Az általánosan javasolt mennyiség heti ötszöri, olyan intenzitású edzés, ami harminc percen át tartó pulzusemelkedést idéz elő.
Bővebben olvashat a Hippokratész-diétáról a nyerstáplálkozás menüpont alatt.
A diétát alaposan megismerheti: Brian R. Clement - Theresa Foy DiGeronimo: Élő ételek az egészségért c. könyvéből, mely a Mandala-Véda kiadó gondozásában jelent meg. A könyv szerzői a világszerte ismert Hippokratész Egészségvédő Intézet vezető munkatársai.