A betegség lefolyása után kialakult immunitás végleges. Sajnos súlyosabb utóhatásai lehetnek, a komplikációk pedig veszélyesek, ezért nagyon komolyan kell venni. Egészséges, jól táplált gyermek esetében a kanyaró általában nem veszélyes, de szövődmények még ilyen gyermekeknél is kialakulhatnak.
Óvintézkedések
Mivel a vírus közvetlen közelről rendkívül fertőző, el kell különíteni a gyermeket, majd azonnal forduljunk orvoshoz.
Tünetei
A mintegy tíz napos lappangási idő után a testhőmérséklet lassan emelkedni kezd - még 40 fokot is elérheti -, eközben a légutak, a nyaki nyirokcsomók begyulladnak, a szemek könnyessé, vörössé válnak. A tünetek tehát erős nátha, láz, orrfolyás, száraz köhögés formájában jelentkeznek.
A száj nyálkahártyán parányi vörös foltok jelennek meg, amelyeket a betegségre jellemző fehér gyűrű, az úgynevezett Koplik-folt fog közre. A kórokozók inváziója után a negyedik és ötödik napon szabálytalan foltok, vörös kiütések jelentkeznek, melyek lassan a teljes testfelületet elborítják. A kiütések a fülek mögött kezdődnek, majd az arcra terjednek, a következő napokon szétterjednek az egész törzsre és a karokra. A gyógyulás kezdetét a bőr hámlása jelzi. A hatodik nappal a kiütések halványodni kezdenek, majd egy hét után miden tünet eltűnik. A kiütések rózsaszín foltokat hagyhatnak.
Amennyiben a gyermek nem köhög és szemei nem pirosak, nem valószínű, hogy kanyarója van.
Terjedése
A kanyaró köhögéssel, tüsszögéssel, nyál útján terjed. A beteg 5 nappal a kiütések megjelenése előtt és 5 nappal a kiütések megjelenése után fertőző.
Szövődmények
Baktériumok okozta fertőzések komplikálhatják a betegség lefolyását, mely időszak alatt encephalitis (agyvelőgyulladás) is kialakulhat. A legtöbb beteg felgyógyul az agyvelőgyulladásból, de tartós agykárosodáshoz vezethet. Ez egyébként ritka szövődmény, 1000 gyermek közül egynél fordul elő. Szövődményként jelentkezhet középfül- és tüdőgyulladás is.
Kezelése
A gyermeket fektessük ágyba, pihentessük, amíg lázas beteg. Jó, ha a betegség ideje alatt elkerüli az erős fényt. A magas lázat lázcsillapítókkal kell kezelni. A köhögést bármilyen vény nélkül kapható szerrel kezelhetjük.
A kanyaróra nem létezik gyógyszer. Az antibiotikumok nem használnak, mert ez egy vírusos betegség, de hasznosak, ha baktériumok okozta fülgyulladás, vagy tüdőgyulladás komplikálja a betegség lefolyását.
Mit tesz az orvos?
Megvizsgálja, hogy nincsenek szövődmények a fülekben vagy a tüdőben. Ha vannak, valószínűleg antibiotikumot ír fel.
Megelőzés
A védőoltás a legjobb védelem, és az esetek kb. 95%-ában hatékony. A gyermekek általában 12 -15 hónapos kor között kapják a mumpsz és rubeóla vakcinával együtt. Sajnos alkalmanként a védőoltás következtében is lépnek fel szövődmények.