A kínai masszázs az akupunktúrával és a herbalizmussal együtt része a Kínában már több mint 2000 éve alkalmazott hagyományos kínai orvoslásnak. Különböző módszerek élnek egymás mellett, beleértve a tuinát (tolás és markolás) és az anmót (nyomás és dörzsölés). Hagyomány, hogy ruhán keresztül masszíroznak.
A kínai masszázs alapelvei
- A jin-jang elv
A klasszikus kínai orvoslás mindent átfogó rendezési elve a hara masszázs alapját is képező dao.- A daoról nem lehet beszélni, azt gyakorolni kell. Ez azt jelenti, hogy szabad utat adunk a természetnek és nem teszünk semmit, ami ellentmondana a természetes mozgásfolyamatnak.
- A daot jinben és a jangban megtestesülő polaritás, szerves kettősség jellemzi. Lényege: minden dolognak két „oldala” van, mint például a nappal és az éjszaka, az ég és a föld, a sötétség és a világosság…stb. A két oldalnak a saját létéhez kölcsönösen szüksége van a másikra. Csak egymással egyesülve alkothatnak egy egészet.
- A jin és a jang örökös váltakozása létrehoz egy harmadikat, az élet feszültségét, a csinek nevezett életenergiát. Az emberi testben lejátszódó összes folyamat a csi megnyilvánulása, és a testet végső soron a jin és a jang poláris erői tartják életben. Az egészség lényegében a harmónia és az egyensúly faktorának a függvénye. A kínai gyógyászat szerint a csi az energiapályákon (meridiánokon) keresztül oszlik szét a testben, és szabályozza a különböző életfolyamatokat. A betegségek energiablokádok létrejötte miatt alakulnak ki. Ha túl sok vagy túl kevés energia van egy testrészben, az érintett terület betegségéhez vezet, és az egész testet terheli.
- A hara masszázs a blokádok oldása által a reflexzónák és a reflexpontok gyengéd ingerlésével oda irányítja az energiát, ahol éppen szükség van rá.
2. A szervek
A kínai orvostudomány tágabb értelemben használja a szerv kifejezést, mint a nyugati gondolkozás. Szerintük ugyanis a vese az energiaforrások és a növekedés, a csontok és az agy közötti kapcsolatot biztosítja.- Tizenkét elsődleges csang-fu szerv létezik.
- A csang szervek jin típusúak: tüdő, szívburok, szív, lép, máj és a vese.
- A fu szervek jang típusúak: vastagbél, a hármas melegítő, vékonybél, gyomor, epehólyag és a húgyhólyag.
Külső-belső kapcsolat a jin és a jang csatornák között
A meridiánok a testet behálózó csatornák, energiapályák melyeken keresztül a csi és a vér áramlik. Mindegyik kapcsolatban áll egy belső szervvel, melyről a nevét kapta.- A 12 fő meridián a következő:
Belső |
|
Külső |
A fő meridiánok szimmetrikusan helyezkednek el a test két oldalán, és hat párt alkotnak. A meridiánok párjukkal a végtagok végén találkoznak.
Akupontok
A meridiánok mellett találhatók az akupontok, melyek a szószerinti fordítás szerint a meridiánok „kicsiny kapui”.
Masszázs alapfogások:
1. Nyomás
Ujjainkkal, ujjízületeinkkel vagy hüvelykujjunkkal nyomást fejtünk ki az akupontokra.
2. Masszírozás
Körkörösen, állandó nyomáskifejtés mellett történik.
3. Csipkedés
Hüvelyk- és mutatóujjunk hegyével erőteljes nyomást fejtünk ki az akupontokra, de a fájdalomküszöböt nem léphetjük át.
4. Ütögetés
Lazán ökölbeszorított kézzel óvatosan és ütemesen ütögetjük a masszírozandó területet.
5. Szorítás
Hüvelyk-, mutató- és középső ujjunkkal fogunk meg és nyomunk össze nagyobb területet.
(Forrás: www.drmassage.hu)