Kisvirágú füzike (Epilobium parviflorum)
Gyógyhatása
A kisvirágú füzike a prosztata jóindulatú megnagyobbodása esetén csökkenti az éjszakai vizelések, ezáltal az éjszakai felébredések számát, lehetővé téve ezzel a valós éjjeli pihenését. A vizeletürítés alkalmankénti mennyiségét is növeli. Természetesen mindenképpen szükséges az orvosi vizsgálat, azt nem helyettesítheti! Ha a prosztata megnagyobbodás, problémák nagy mértéket öltenek, és a műtét nem elkerülhető, a felépülést gyorsítja, a kisérő problémákat jelentősen enyhíti a kisvirágú füzike teája. Hólyaggyulladás, hólyagműködési elégtelenség, vizelettartási problémák, vizeletcsepegés, vissza-vissza térő veseproblémák esetén nőknek is segítséget jelent. Javítja az érrendszeri keringést, az egész testben. Mivel minden simaizomból felépülő szervünkre hatékonyan hat, a belek és emésztőmirigyek simaizomzatát is képes a görcsöktől megszabadítani, az újabb görcsök kialakulását ez esetben gátolja. Így jótékonyan hat az emésztésre, gyomoridegi bántalmak tüneteire. Asztma esetén szintén oldja a görcsöket, hígítja a lerakódásokat.
Nőknél menstruációs problémák esetén a méh sima izomzatát ellazítja, görcseit enyhíti, segíti a tisztulást, javítja ezáltal a közérzetet, az életminőséget a nehéz napokon.
Gyulladáscsökkentő, görcsoldó, fájdalomcsillapító hatásai ízületi gyulladások esetén is jótékony eredményekkel szolgálhatnak.
Kisvirágú füzike hatása, felhasználás külsőleg:
Külsőleges felhasználása nem ismeretes.
Állapotok, amelyekben ajánlott:
- prosztata problémák
- menstruációs nehézségek
- inkontinencia
- hólyaggyulladás
- megelőzés
- keringési rendellenességek
- emésztési problémák
- gyomorgörcs
- asztma
- ízületi gyulladás
Kisvirágú füzike tea készítése:
- Tea: 1 csapott evőkanál kisvirágú füzike morzsolt, aprított szárítmányát 1 csészényi vízzel forrázzon le, 10-15 perc után szűrje le. (nyers, frissen begyűjtött növényből is készíthető gyógytea, de abból 3-4-szer nagyobb mennyiségre van szükség, a jó kioldódáshoz)
- Meglévő problémák esetén napi 2-3 csészényi fogyasztása javasolt. Férfiaknak 45 éves kor felett, tünetmenetesen is megelőzésre napi 1 csészével (este, vacsora előtt) ajánlott.
- Ha kúraszerűen alkalmazza 1 kúra ajánlott időtartama 4 hét.
Étrendkiegészítőnek számító kisvirágú füzike tabletta, kapszula és tinktúra formában is megtalálható a bolti forgalomban.
Ellenjavallat:
Ismert, feljegyzett káros mellékhatása nem ismert, napi 1 csészével korlátlan ideig iható, azonban 14 éves kor alatt, gyermekeknek nem ajánlott! Prosztata problémák esetén használata orvossal való egyeztetés, kivizsgálás mentén javasolt.
Kisvirágú füzike gyógyhatása röviden
Vízhajtó, vizeletszabályozó, immunerősítő, antioxidáns. Gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő, görcsoldó. Hígító, általános mozgató, lazító, simaizom nyugtató és enyhe nyálkaoldó hatású. Idegnyugtató, fájdalomcsillapító.
Hatóanyagai: Flavonoidok, polifenolok (kávésav, klorogénsav, ellágsavak, kvercetin, kempferolok, gallotanin származékok) béta szitoszterol, triterpénsavak, cserzőanyagok.
Népies neve: Apró virágú füzike, Tűzvirág, Romvirág
Angol neve: Smallflower hairy willowherb, Hoary willowherb, smallflower hairy willowherb, Hairy Willow-herb, Great Willowherb, Great Hairy Willowherb, Codlins and Cream
Hasznos része: A növény föld feletti része. (Növényi szár, levelek, virágos hajtás együttesen)
Kisvirágú füzike története:
Oroszországban fekete tea helyett itták a belőle készített teát, háborús, ínséges időkben pedig párolva fogyasztották zsenge hajtásait. Találtak feljegyzéseket égési sebekre borogatószerként történt használatáról, hasmenésre ajánlott teájáról. Tirolban népies neve boszorkányfű, asszonyhaj. A tradicionális gyógyászatban húgyúti megbetegedésekre volt jellemzően használt. Majd 1980 körül, Maria Treben hozta be a köztudatba, így vált népszerű, keresett növénnyé, hamarosan pedig megjelentek készítményei is a gyógynövényboltok, patikák polcian. A hozzá kapcsolható tudományos ismeretanyag még napjainkban is kevés.
Kisvirágú füzike gyűjtése, szedése, tárolása:
A teljes virágzásban, június-augusztusban gyűjtjük föld feletti részét, levelét és virágos hajtásait. Könnyen törik, hamar újra hajt. A begyűjtött növényt frissen aprítani kell. szárítását azonnal meg kell kezdeni. Kíméletes gyűjtése azáltal lehetséges, ha figyelmet fordítunk arra, hogy középső hajtásait félbe törjük, hagyva így elegendő szárrészt ahhoz, hogy könnyedén újra hajtani tudjon; ugyanis képes 2-3-szor újra kihajtani egy szezon alatt, ha pedig gyökérzete a talajban marad, következő tavaszon arról újra kihajt. Jól szellőző, száraz, langyos, naptól védett helyen szárítsuk. Tárolására legjobb a vászonzsák.
A füzikefajok kereszteződése gyakori, a kisvirágú füzike egyértelmű beazonosítás igen nehéz, ezért a növény begyűjtését jobb szakértőre bízni! Az 1800-as évek végén még hivatalos gyógyszerkönyvekben szerepelt, majd a szintetikus gyógyszerek lassan, de folyamatosan háttérbe szorították.
Kisvirágú füzike botanikai leírása:
Észak-Afrikában, Délnyugat-Ázsiában és Európában elterjedt. Nedves réteken, mocsárlápokban, ártereken, vizek mentén fordul elő, akár nagy tömegben is. 30–80 cm magas, felálló szárú, tarackoló lágy szárú évelő növény. Lándzsás, molyhos levelei átellenes állásúak, levélnyelek nélkül, a száron ülők. 6-7 mm átmérőjű nyári virágai élénk bíbor vagy rózsaszínes színűek, a levelek hónaljából fejlődnek. Június-júliusban virágzik, a hajtás felső részén. Kétivarú, ön és szélbeporzású. Tok termése van. Megfelelő körülmények között termesztése is lehetséges.
Felhasznált irodalom:
Rácz Gábor, Rácz-Kotilla Erzsébet, Szabó László Gy.: A gyógynövények ismerete
Reader’s Digest – A természet füvészkertje
Kissné Dogossy Éva- Zsoldos Márton: A természet kincseskamrája
Dr. Kmeth Sándor – Herbárium
Csupor Dezső: Fitoterápia, Növényi szerek a gyógyászatban.