Macskagyökér (Valeriana officinalis – Valerianae radix)
Gyógyhatása
A macskagyökeret a népgyógyászatban gyakran alkalmazzák más nyugtató hatású drogokkal, például komlóval (Humulus lupus), citromfűvel (Melissa officinalis), orbáncfűvel (Hypericum perforatum) együttesen, melyek klinikailag is bizonyítottan hatásos kombinációk nyugtalanság enyhítésére, elalvás segítésére. Galagonyaterméssel (Crataegus monogyna), vagy gyöngyajak (Leonurus cardiaca) föld feletti részével társítva idegi eredetű gyomor- és szívpanaszokra is alkalmazzák. A valeriána nagy előnye a szintetikus gyógyszerekkel szemben, hogy nem okoz függőséget. Tartósan, hosszabb ideig is használhatóak, adagolásuk biztonságos. Egyedüli hátránya a nem túl kellemes illata.
Macskagyökér tea készítése
2 teáskanálnyi (3 g) apróra tört szárított gyökeret 1,5 dl forrásban lévő vízzel öntsünk le, majd 10-15 percig hagyjuk állni. Napi adag: 2-3 csésze. Ne használjon fémszűrőt.
Ellenjavallat
A javasoltnál jóval nagyobb mennyiség fogyasztása esetén szívműködési zavarokat okozhat. Valamint fokozhatja más központi idegrendszerre ható szerek – pl. alkohol, nyugtatók - hatását. Elővigyázatosságból terhesség, szoptatás alatt, antidepresszánsok, altatók szedése esetén, valamint 12 éves kor alatti gyermeknek ne ajánlott. Koncentrációt igénylő tevékenységeknél, autóvezetésnél, veszélyes gépekkel való munkák előtt vagy közben nem javasolt a fogyasztása.
Macskagyökér gyűjtése, szedése, tárolása
Gyógyászati célra elsősorban a gyökértörzsét használják fel, melynek gyűjtése tavasztól őszig ajánlott. A gyökértörzsekről el kell távolítani a szár- és levélcsonkokat, és ajánlott egyből megmosni őket, mert száradást követően nehéz megtisztítani. A megtisztított, feldarabolt, megszárított drogot érdemes lezártan tartani, hogy elkerüljük a minőségromlást, és a kellemetlen szagokat. Kb. 5 kg frissen szedett gyökérből kapható 1 kb száraz drog.
Főbb hatóanyagai
Illóolajok(0,5-2%) valerénsav, monterpének. Valepotitrátok (1%) (valtrát, izovaltrát didrovalrát), melyek bomlása során baldrinál, homobaldrinál és izovaleriánsav keletkezik. Ez utóbbi vegyületet tarják a drog jellegzetes, kellemetlen szagáért felelősnek. Alkaloidok, aminosavak (aktinidin, GABA), glutamin, lignánok, flavonoidok.
Központi idegrendszert nyugtató (sedatív), szorongást csökkentő, altató, izomellazító hatását több összetevője – főként a valepotriátok, valerénsav, lignánok, flavonoidok – együttes hatásának köszönheti. Vegyületeivel gátolja a GABA (gamma-aminovajsav) lebontását a központi idegrendszerben. A növényi drog hatását viszonylag gyorsan, elfogyasztását követő fél órán belül kifejti. Különösen azok számára hatékony altatószer, akik kimerültség, rossz idegállapot vagy stressz miatt nehezen tudnak elaludni, illetve könnyen felébrednek az éjszaka folyamán.
Fogyasztása ajánlott belső feszültség, nyugtalanság, ingerlékenység, stressz, szorongás, alvászavarok, krónikus idegkimerültség, változókori ideges panaszok esetén. Valamint idegi eredetű szívpanaszok, magas vérnyomás, ezen kívül idegi eredetű gyomor- és bélpanaszok, görcsök, hasmenés, felfúvódás esetén, és izomgörcsök enyhítése céljából is nagyszerű segítség. A herbalisták számára régóta az epilepszia gyógyszere.
Népies neve: Szent Magdolna füve,valerián, macskagyökörönke, valeriána, baldrián,büdösgyökér, hodolán, római/mezei nárdus, terjékfű
Angol neve: Valerian, Valerian root
Hasznos része: gyökér
Macskagyökér gyógyhatása
Az egyik leghatásosabb, klinikai kísérletek során is igazolt nyugtató, elalvást segítő, izomlazító gyógynövény.
Macskagyökér története
A macskagyökér már legalább az ókori Görögország és Róma ideje óta használt gyógynövény. A valeriána név a latin valare latin igéből ered, amely azt jelenti: egészségesnek lenni. Hippokratész ismerte a növény jótékony tulajdonságait, és Galénosz, görög származású római orvos álmatlanság gyógyítására javasolta. A Valeriana nevet a X. század körül kapta. A középkorban elfeledték a nyugtató és altató hatását, csak a 18. század vége felé újra. A 19. századi orvosi könyvek már ezt a hatását említik.
Macskagyökér botanikai leírása
Az orvosi macskagyökér Európában és Ázsiában őshonos évelő gyógynövény. A népgyógyászatban a növény függőleges, 4-8 cm hosszú, 2-4 cm vastag, belül üreges gyökértörzsét használják drogként. A macskagyökér illatát a cicák nagyon szeretik, számunka azonban hatása miatt értékes gyógynövény.
Az egész Eurázsiában elterjedt macskagyökér tavasz végén, nyár elején virágzik. Virágainak illata a gyökerével ellentétben kellemes. A mély termőrétegű, tápanyagdús, nedves, de jó vízáteresztésű talajt kedveli. Árnyéktűrő növény, mely erdőkben, árok szélén fordul elő.Felhasznált irodalom
Csupor Dezső: Fitoterápia, Növényi szerek a gyógyászatban.Rácz Gábor, Rácz-kotilla Erzsében,
Szabó László Gy.: A gyógynövények ismerete