Mezei katáng (Cichorium intybus)
Katángkóró
Gyógyhatása
A növénynek szinte minden részét felhasználja a népgyógyászat. Fogyasztása ajánlott emésztési zavarok esetén, mert keserűanyag tartalma által kiváló gyomorerősítő, serkenti az étvágyat és a gyomor emésztőnedv-termelését. Csökkenti a gyomor- és bélnyálkahártya-gyulladást (hurutosodást), és gyomorrontás, felfúvódás esetén is nagyszerű választás. Elősegíti a bélfalakra rakódott zsírok távozását, amelyek puffadást eredményezhetnek.
Candida esetén támogatja a bélflóra természetes egyensúlyának helyreállását. A leveleiből készített forrázat enyhe hashajtó. Intenzív lép- és májtisztító, rendszeres fogyasztásával csökkenthető a máj zsírosodása és gyulladása. Fokozza az epetermelést, kúraszerűen alkalmazva oldja az epekövet és segíti az epehomok távozását. Vesetisztító és enyhe vízhajtó, ezért ödémásodás esetén is előnyös a fogyasztása. Csökkenti a vér koleszterinszintjét. A mezei katáng termesztett (cikória) gyökérnek magas az inulintartalma, melyet pótkávé készítésére használnak fel. Székrekedésre való hajlam esetén kíméletes szer. Hosszú időn át használható a megadott napi adagnak megfelelően elkészítve. Cukorbetegség elleni teakeverékek alkotórésze, magas vérnyomás esetén is ajánlják.
Felhasználás külsőleg:
Katángkóróból készített borogatás segítségével lelohasztható a végtagok dagadása, friss levének felhasználásával pedig kezelhetők a gyulladt, mérges pattanások, gyógyíthatók a kelések és az elfertőződött felszíni sebek is. Kamillával és szemvidítófűvel kombinált forrázatával borogatható a szemkörnyék ödémás feldagadása, a szem kivörösödése és a kötőhártya gyulladása.
Állapotok, amelyekben ajánlott:
- epekő
- gyomorfekély
- magas koleszterinszint
- magas vércukorszint
- felfúvódás
- puffadás
- bélrenyheség
- gyomorrontás
- bélgombásodás
- szorulás
- fejfájás
- megfázás
- influenza
- stressz
- hipochondria
- kóros soványság
- ekcéma
- bőrkiütések
- kötőhártya-gyulladás
Mezei katáng tea készítése:
Katángkóró tea: Forrázzon le 200 ml vízzel 5 gramm drogot, majd főzze 3-5 percig. Hagyja állni legalább negyedórát, majd szűrje le. Cukor hozzáadása nélkül fogyassza, naponta 3-4 csészével.
- Vesebántalmak, felfúvódás elleni mezei katáng főzet: 1 liter vízhez adjon 15-30 gramm szárított gyökeret, levelet és virágot, majd forralja 5 percig. A kapott főzetből naponta 1 csészével ajánlott fogyasztani délben és este, lehetőleg étkezések előtt.
- Epekő esetén érdemes lestyángyökér és gyermekláncfű hozzáadásával készített keverékből készített teát fogyasztani.
- Májregenerálás céljából pedig hasznos a katángkóró mellett még máriatövist, édesgyökeret és gyermekláncfüvet is hozzáadni a teakeverékhez.
- Vízhajtás céljából fogyasszon naponta két csésze teát a reggeli és az ebéd elfogyasztása előtt.
- Gyökérből készült főzet: Adjon negyed liter vízhez 10 gramm katángkóró-gyökeret. Főzze 5-10 percig, hagyja állni. Fogyasztása ajánlott vesetisztításra, étvágygerjesztésre és epebántalmak ellen.
- Hashajtó szirup katángkóróból: A frissen szedett növényből gép segítségével préseljen ki félliternyi levet, majd adjon hozzá 1/2 kg cukrot. Lassú tűzön melegítse az így kapott elegyet, amíg szirupossá nem válik. Fogyasszon belőle naponta két-három kanállal étkezések előtt.
Ellenjavallat:
Nem mutattak ki mérgező hatást tartós fogyasztása estén sem. Nem ajánlott a fogyasztása azoknak, akik hajlamosak a kiszáradásra és a magas gyomorsavtermelésre.
Mezei katáng gyógyhatása:
Étvágyjavító, emésztésfokozó, gyulladáscsökkentő, vízhajtó, méregtelenítő, vértisztító, lázcsillapító, epehajtó, enyhe hashajtó, tisztítja a májat, a lépet és a vesét.
Hatóanyagai: a gyökérben fruktóz, inulin, pektin, cseranyagok, tejnedv, gyanta, intibin, pentozán, kolin, gumi található, a hajtásban pedig inulin, fruktóz, kolin, gyanta, cianidinszármazék és keserűanyag.
Népies neve: katángkóró, cikória, mezei kék liliom, bodácskóró, nagyapó füve, napranéző
Angol neve: common chicory
Hasznos része: A mezei katáng gyökere és virágzó felhasználható. hajtásvége is
Mezei Katáng története:
Az antik gyógyászatban is elterjedt növény volt, nemcsak ismerték és megbecsülték, hanem rendszeresen alkalmazták is, főleg emésztéssel kapcsolatos problémák orvoslására. Galénosz, akit a „gladiátorok orvosának” neveztek, előszeretettel használta a katángkórót máj-és gyomorproblémák felmerülésekor, az ókori egyiptomiak körében pedig konyhanövénykén terjedt el.
A kelta mítoszvilág egyik legismertebb karakteréhez, Freya istennőhöz kapcsolható. Freya a szerelem, a szexualitás és a termékenység Ván istennője a skandináv mitológiában. Legtöbbször erdei macskák által húzott szekerén ábrázolják, alakja többször felbukkan a legendák alapját képező Edda-énekekben. Házastársa Odr, akivel két közös lányuk született. A mítosz szerint Freya istennő az út mentén várta haza urát, s közben aranykönnyeket hullatott. Ezeknek a könnyeknek a nyomán nőtt ki a földből a mezei katáng, ami így a hűség, a barátság és a megértés szimbólumává vált.
A népi gyógyászat a mezei katángot használta étvágytalanság ellen, de népszerű volt vizelethajtó hatása miatt is. Egy angol népmese fontos elemét is képezi, ami szerint a katángkóró virágának szép színét egy kedvese után síró leány szemének színe miatt kapta.
Gyökeréből kávépótlószer készíthető, ezért külön erre a célra nemesítették a cikóriakatángot (Cichorium intybus var. sativum), ami a mezei katáng egyik alfaja. Főként a világháborúk éveiben vették nagy hasznát a cikóriakatángnak, hiszen akkoriban a kávé méregdrága és fellelhetetlen árucikknek számított, a cikóriakávé viszont könnyen és olcsón előállítható volt.
Mezei katáng gyűjtése, szedése, tárolása:
A katángkóró részeit különböző időintervallumokban érdemes gyűjteni. A gyökérzetét tavasszal és ősszel, a magját kora ősszel, száraz, meleg időben ajánlott szüretelni, leveleit, virágát és szárát azonban folyamatosan szedhetjük tavasztól egészen késő őszig. A szedést követően szárítást igényel napfénytől védett helyen.
Katángkóró botanikai leírása:
Ázsia nyugati területein, Európában és Afrika északi részén őshonos, de manapság már a világ legtöbb részén megtalálható. A fészkesek (Asteraceae) családjába tartozó, évelő növény. Kedvelt élőhelyei az útmenti árkok, a legelők és az árterek.
Gyökértörzse rövid és függőleges, szára pedig magas és merev. Tőlevelei kacúrosak, a szárlevelei pedig tojásdadok és gyakran szélesedők. A virágok a felső levelek hónaljában képződnek egyenként vagy kettesével, színük pedig lehet kék, rózsaszín vagy fehér. Termése kaszattermés.
Előszeretettel ültetik virágórákba, hiszen a mezei katáng meghatározott időben, a reggeli órákban nyílik, és 5 óra múlva be is zárul. Ez Magyarországon nagyjából reggel 6 órát jelent.
Felhasznált irodalom:
Dr. Kmeth Sándor: Herbárium
Rácz Gábor, Rácz-Kotilla Erzsébet, Szabó László Gy.: Gyógynövények ismerete
Gyógynövények kincsestára
Varró Aladár Béla: Gyógynövények gyógyhatásai
Reader’s Digest: A természet füvészkertje
Kissné Dogossy Éva- Zsoldos Márton: A természet kincseskamrája