A munkaadót a kedvezmény akkor illeti meg, ha a munkaerőpiactól tartósan távollévő személy
- foglalkoztatásra irányuló jogviszonyban nem áll, és
- a foglalkoztatására irányuló jogviszony létesítésére a GYES, GYED, GYET, továbbá ápolási díj folyósításának megszűnését követő első alkalommal kerül sor,
- a munkaerőpiactól tartósan távollévő személy legalább kilenc hónapon keresztül történő foglalkoztatására teljes munkaidőben vagy legalább napi négy órát elérő részmunkaidőben kerül sor, valamint
- a munkaadó legalább három hónap időtartamig történő továbbfoglalkoztatást vállal.
A munkaadónak a kedvezményhez való joga akkor nyílik meg, ha a munkaerőpiactól tartósan távollévő személyt legalább kilenc hónapon keresztül megszakítás nélkül foglalkoztatta. A kedvezmény alapját a munkavállalók után megfizetett társadalombiztosítási járulék összege adja (legfeljebb havi 90.000,- forint bruttó kereset figyelembevételével) mértéke pedig a kilenc hónapra számított járulék összegének ötven százaléka.
A gyermekgondozás céljából fizetés nélküli szabadsága ideje alatt a munkahelyét elvesztő személy legalább kilenc hónap időtartamig történő foglalkoztatása, azt követően pedig további három hónapig történő továbbfoglalkoztatásának vállalása esetében a munkaadó igénybe veheti a kedvezményt. Ha a kilenc és három, összesen tizenkét hónap elteltét követően a munkavállaló foglalkoztatásra irányuló jogviszonya megszűnik, időközben ismét gyermeket szül, ezt követő munkaerő-piaci visszatérése során a kedvezmény - a három éves általános korlát figyelembe vételével - ismét igénybe vehető.
A kedvezmény tehát háromévente annyiszor vehető igénybe, ahány személyre tekintettel az ellátást folyósították. A kedvezmény a meghatározott feltételek fennállása esetén annyi alkalommal vehető igénybe, ahány esetben a GYES, GYED, GYET és az ápolási díj a munkaerőpiactól tartósan távollévő személyt különböző személyekre tekintettel megillette.