Az őszi időszak megkezdésével szinte automatikusan jelentkeznek a meghűléssel és vírusokkal kapcsolatos betegségek. Ennek oka az immunrendszer gyengeségében rejlik, ugyanis a hidegebb hónapokban kevesebb vitamin jut a szervezetbe. Az immunrendszer romlásával a hidegnek kitett szervek, például a légutak és az orrüregek vérellátása csökken és a szervek belső hőmérséklete is mérséklődik, ami jó táptalajt biztosít a vírusok elszaporodásának. Végeredményben a nátha és az influenza könnyebben kialakul, melynek jellemzői a levertség érzet, fáradtság, tüsszögés, köhögés, orrdugulás, torokkaparás és hőemelkedés vagy láz.
Mit tehetünk ellene?
A nátha és az influenza korai szakaszban visszafordítható, ezáltal megakadályozható, hogy a betegség napokra ledöntsön a lábunkról. Amikor a megfázás tüneteit érzékeljük, akár tüsszentünk, vagy fáradtság érzése van a szemünkön, fáj a fejünk és megmagyarázhatatlan erőtlenséget tapasztalunk vitaminokkal, illetve vírus- és baktériumölő készítményekkel sokat tehetünk a tünetek visszafojtásáért. Erre alkalmasak a különböző gyógynövényekből készített teák, valamint tinktúrák, melyek rendszeres fogyasztásával az immunrendszer megerősödik és kisebb eséllyel alakul ki megbetegedés a hidegebb hónapokban.
Fokhagyma (Allium sativum)
A fokhagymát évszázadok óta használják a népgyógyászatban immunerősítőként és vírus, illetve baktériumölőként. Ennek oka, hogy gazdag allicin vegyületben, amely antibiotikumként hat a növényvilágban. A fokhagyma jól tisztítja a tüdőt és a légutakat, ezért az aktív anyagok könnyebben eljutnak oda, ahova kell.
Gyömbér (Zingiber officinale)
A gyömbér több mint 12 vírusellenes vegyületet tartalmaz. Egy kutatásban a gyömbérből kivonták a szeszkviterpén kémiai vegyületet, amely rendkívül erős hatást fejtett ki a rhinovírusokkal szemben. Ezenkívül a gyömbérben található zingerolok és sogaolok enyhítik a nátha tüneteit, mint a fejfájást, a lázt, fájdalmat és a köhögést. Ezek a vegyületeket segítenek abban, hogy a pihenés nyugodt és pihentető legyen. A gyömbérből készíthet teát, valamint összepépesítheti fokhagymával és mézzel. A pép hűtőben tárolva napokig eláll és elég belőle 2-3 teáskanállal enni, ahhoz, hogy az immunrendszer megerősödjön.
Kasvirág (Echinacea-fajok)
A kasvirág erősíti az immunrendszert és ellenállóbbá teszi a szervezetet a náthák és a vírusok szemben. Növeli a szervezetben a properdin nevű vegyületet, amely ösztönzi a szervezet azon részét, ami vírusok leküzdésében segít. A kasvirág kivonata influenza-, herpesz és más vírusok ellen is hatékony. Egy vizsgálatban 180 influenzás beteget kezeltek kasvirággal, melyből kiderült, hogy már 900 mg kasvirágkivonat is jelentősen csökkenti az influenza tüneteit. Érdekesség, hogy a kasvirág tea vagy tinktúra lenyelése után enyhe bizsergést érezhetünk a nyelven, de ez teljesen ártalmatlan.
Aranycserje (Forsythia suspensa) és japán lonc (Lonicera japonica)
A kínai orvoslásban ez a két gyógynövény igen kedvelt a nátha és az influenza elleni küzdelemben. Több kutatás is alátámassza, hogy a japán loncnak és az aranycserjének vírusölő hatása van, ezért javasolt a két gyógynövényt együtt elkészíteni teaként, valamint hozzáadni citromfüvet, ami szintén vírusölő.
Citrusfélék és más C-vitamin-tartalmú élelmiszerek
A C-vitamin jótékony hatását több természetgyógyász is kiemeli és ajánlja, általában napi 500mg mennyiségben. Elliot Dick (PhD), a madisoni Wisconsin Egyetem légzőrendszeri víruskutató laboratóriumának epidemiológusa több vizsgálattal alátámasztja, hogy napi 500 mg C-vitamin már igen hatásos a betegségek leküzdésében. A C-vitamint nem lehet túladagolni, de előfordulhat, hogy nagyobb mennyiség (pl. napi 1200 mg) hasmenést okozhat. A C-vitamin tabletta formájában is szedhető, de természetesen gyümölcsökből, zöldségekből is beszerezhetjük a szükséges mennyiséget. Ilyen C-vitaminban gazdag forrás a mirtuszbogyó, paprika, sárgadinnye, ananász, citrom, narancs és más citrusfélék.
Fekete bodza (Sambucus nigra)
A fekete bodza igen hatékony az influenza vírusokkal szemben és képes megakadályozni, hogy az influenzavírusok megtámadják a légutakat. Izraelben szabadalmaztattak egy fekete bodzát tartalmazó gyógyszert, ami hatékonyan vette fel a harcot a vírusokkal szemben. A készítményt használó betegek 20 %-ának 24 órán belül csökkent a láza, enyhültek az izomfájdalmai és más tünetei. A betegek 73%-a a második nap után jobban érezte magát, a 90%-uk pedig teljesen meggyógyult. Izraelben olyan népszerűvé vált a fekete bodzából készült gyógyszer, hogy egy év alatt 30 ezer üveggel adtak el. A fekete bodza serkenti az immunrendszer működését is és hatékony olyan vírusokkal szemben mint az Epstein-, Barr-, herpesz és a HIV vírusok. Az izraeli gyógyszer Magyarországon nem kapható, de fekete bodzából készíthet teát vagy szörpöt is.
Vöröshagyma (Allium cepa)
A vöröshagyma hasonló hatást képes kifejteni a fokhagymához, mivel sok vírusölő vegyületet tartalmaz. Egy népi gyógymód szerint hagyma szeleteket kell mézbe tenni és egy éjszakáig állni hagyni, majd másnap elfogyasztani. Amennyiben ez túl tömény lenne az is elegendő, ha hagymát használ főzéshez.
Ánizs (Pimpinella anisum)
Az E-Bizottság az ánizst köptetőként ajánlja, mivel jól oldja a váladékot. Készíthet belőle teát úgy, hogy 1-2 teáskanál őrölt ánizst 10-15 percre egy csésze forró vízbe áztat, majd leszűri. Egy csésze tea reggel segít abban, hogy felköhögje a váladékot. Esti fogyasztásra azért nem ajánlott, mert a köhögés zavarhatja a pihenést.
Fűzfa (Salix-fajok)
A fűzfakéreg aszpirin tartalmú gyógynövény, mivel a benne lévő szalicin és prekurzora az aszpirinhez hasonló hatást fejt ki. Éppen ezért a fűzfakéreg kiváló fájdalom és gyulladáscsökkentő, lázcsillapító, amely kiválóan enyhíti a nátha tipikus tüneteit, vagyis a torokfájást, fejfájást és a lázat. A fűzfák közül a fehér fűz kevés szalicint tartalmaz, ennél jóval több szalicin található boroszlánleveű fűzben, a törékeny fűzben és a csigolyafűzben. Amennyiben szeretne teát készíteni javasolt, hogy ezeket használja fel a cél érdekében. A nátha tüneteinek enyhítésére 100 mg szalicin bevitele szükséges.
Vízitorma (Nasturtium officinale)
A vízitormát lehet szárítva fogyasztani forró vízbe áztatva teaként, vagy készíthet belőle pépet is különböző húsokhoz. A torma tisztítja a légutakat és képes megszüntetni az orrdugulást, valamint csökkenti a torokfájást.