Ilyen negatív változás lehet a szexuális érdeklődés megcsappanása, a nemi szervek működésbeli fogyatékossága, melyek megbontják a szexuális élet addig összhangját, s ez végül érzelmi elhidegüléshez és a nemi kapcsolat megszűnéséhez vezethet.
Vannak azonban olyan nők, akiknek éppen a változókorban teljesedik ki szexuális életük, hiszen nem kell többé fogamzásgátló tablettát szedniük vagy egyéb módon védekeznie, nem kell a teherbeeséstől félnie, s így annyiszor élhet házaséletet, ahányszor csak akar vagy módja van rá. Ez az életszakasz ugyanis nem azt jelenti, hogy egy nő megöregedett, valamint a nemi társ nemi képessége és igénye nem minden esetben igazodik a nőben végbemenő biológiai változásokhoz, így a férj joggal várhatja el, hogy felesége továbbra is kielégítő nemi partnere maradjon.
A változás korában tapasztalható nemi életet érintő változások:
- A hüvely nedvesedésének gyengülése.
- A csikló merevedése és a kielégülés érzése elmarad.
- Kellemetlen hőhullámok jelentkeznek.
- A nemi érdeklődés megcsappan.
A fenti változások hátterében az áll, hogy a szervezetben megcsappan az ösztrogén hormon szintje, és emiatt módosul a hüvelyfal hámjának a szerkezete és a működése. A hám elkezd sorvadni, vékonyodni, megcsappan a vérellátása, s mert emiatt a kelleténél kevesebb váladék képződik a hüvelyben, a közösülés alatti fokozott súrlódás fájdalmat okoz a nőknek. Felmérések szerint a változás korába lépő nők 40 százaléka olyan heves fájdalmat érez, hogy orvoshoz fordulnak miatta.
A hüvely nedvesedésének zavarát bizonyos idült betegségek, táplálkozási problémák, örökletes tényezők is előidézhetik.
Megoldást jelenthet a problémára a hüvelynedvesítő krém használata, hiszen a száraz hüvely esetében hám alatti vérzés, fekélyesedés és hüvelygyulladás is kialakulhat a fájdalmas nemi élet hatására.
Segíthetnek még hormonos kezelések, de csak ideig-óráig, mert egy idő múlva – egyénenként változó életkor elérése után -, már ezzel sem lehet késleltetni a nemi szerveknek az öregedéssel járó alaktani és működésbeli változásait.
A nemi hormonos kezeléssel kapcsolatosan azonban gyakran elhangzik az az ellenvetés, hogy az ösztrogének rosszindulatú daganatot is okozhatnak, többek között elindíthatják a méhnyálkahártya sejtjeinek kóros szaporodását.