A pajzsmirigy normál működése rendkívül fontos szervezetünk számára éppen ezért minimális eltérés is okozhat problémát. A pajzsmirigy túlműködése főként a 20 és 40 éves korosztályba tartozó nőket érinti, de természetesen férfiaknál is kialakulhat. Erre a legismertebb példa George Bush amerikai elnök, aki feleségével, Barbarával együtt pajzsmirigy-túlműködésben szenvedett. A betegség során a pajzsmirigy hormonjai túl sokat termelnek, amely kialakulhat a Graves-Basedow kór nevű autoimmun eredetű betegségek miatt. 60-80 %-ban ez okozza a pajzsmirigy-túlműködést. Ezenkívül gyakori, hogy túl sok jód bevitel, autonóm adenoma, pajzsmirigy gyulladás, pajzsmirigy hormonok túlzott bevitele okozza a problémát.
Tünetek
A pajzsmirigy-túlműködés tünetei között az egyik leggyakoribb a kidülledő szemek, amely a Graves-Basedow kór miatt alakul ki. Ezenkívül gyakori lehet a strúma, álmatlanság, idegesség, hajhullás, szapora szívverés, szívritmuszavar, magas vérnyomás, hasmenés, fogyás, étvágytalanság. Ezekre fontos odafigyelni, hiszen okozhatnak olyan súlyos szövődményeket, mint a szívritmuszavar, rendszertelen anyagcsere, alultápláltság.
Természetes kezelések
A pajzsmirigy betegségekkel fontos orvoshoz fordulni, de ne felejtsük el, hogy a természet patikája is bőven kínál lehetőséget a tünetek enyhítésére. Dr. James A Duke botanikus Gyógynövény patika könyvében több olyan áldásos hatású gyógyfüvet is ajánlj, amely segíthet a problémán.
Citromfű (Melissa officinalis)
Európában népszerű a citromfű a Basedow-kór kezelésére. Hiszen a kutatók úgy vélik, hogy már egy citromfüvet tartalmazó injekció is csökkenti a vér és az agyalapi mirigy THS-szintjét, ezért a pajzsmirigyhormon termelődése is lecsökken. Érdemes kipróbálni teaként fogyasztva.
Közönséges gyíkfű (Prunella vulgaris)
A közönséges gyíkfűhöz, nem könnyű hozzájutni, de speciális gyógynövény boltokban jó eséllyel rábukkanhat. A közönséges gyíkfű bazsalikommal, szurokfűvel, rozmaringgal, fodormentával elegendő mennyiségű rozmaring savat tartalmaz ahhoz, hogy gátolja a pajzsmirigyhormon-termelést.
Peszérce (Lycopus-fajok)
A népi gyógyászatban a peszérce nagy megbecsülésnek örvend, mivel a peszércekivonat a pajzsmirigyhormonszintek jelentős csökkenését eredményezte. A növény levél kivonata hatékonyabb, mint a gyökérből készült kivonat. Európában a peszércét gyakran citromfűvel együtt ajánlják, amikor még korai stádiumban tart a Basedow-kór.
Barnamoszat (Laminaria-fajok)
A japánok köztudottan sok barnamoszatot fogyasztanak, hiszen az egyik legismertebb ételük a sushi barnamoszatba göngyölt rizs. Ebből adódóan a barnamoszatot fogyasztó japánok körében a pajzsmirigy betegségek szinte teljesen ismeretlenek, ellenben azokkal, akik nem szeretik a barnamoszatot alkalmazni a japán konyhában. Daniel Mowrey (PhD) gyógynövény-farmakológus több könyvében is megerősíti a barnamoszat áldásos hatását pajzsmirigy betegségek esetén. Érdemes szétnézni a bioboltokban és ételízesítőként vásárolni barnamoszatport.
Verbéna (Vasfű, Verbena-fajok)
A verbéna érdekessége, hogy hatóanyagait tekintve rendkívül hasonló a közönséges gyíkfűhöz. A belőle készült kivonat szabályozza a szervezet THS szintjét és csökkenti a pajzsmirigy hormonok fokozott termelődését.
Brokkoli (Brassica oleracea)
A brokkoli jó hatással van a Basedow-kód gyógyítására, mivel olyan fitovegyületeket tartalmaz, amelyek gátolják a pajzsmirigy túlzott termelődését.
Retek (Raphanus sativus)
A reteknek számos pozitív hatása van és ezek közül az egyik az, hogy gátolja a pajzsmirigyhormon-termelődését. Ugyan kis mértékben, de jó pár keresztesvirágú zöldségféle képes erre. Ilyen a brokkoli, kelbimbó, káposzta, karfiol, kelkáposzta, mustárzöld, retek, karórépa. Oroszországban népszerű a retek gyógyító céllal történő fogyasztása.