Tünetek
- Nátha és erős köhögési rohamok.
- Mérsékelt láz.
- A köhögés, főként éjjel, rosszabbra fordul. A roham után pár nappal ugató köhögés alakul ki, a köhögési görcs után hirtelen hangos belégzéssel.
- A köhögés a betegség második szakaszában erősödnek, rohamok formájába jelentkeznek, végződhetnek hányással. A roham tartama 1 - 2, ritkán 3 - 3 perc. Száma naponta 20 - 30, sőt több is lehet.
- Súlyos esetben a hányás jelentős folyadékvesztéshez vezethet, valamint fogyáshoz és álmatlansághoz.
A betegség lefolyása
A betegség lefolyása három héttől négy hónapig terjedhet. A lappangási idő 7 - 21 napig tart, majd a betegség tetőpontját a rohamokban jelentkező görcsös köhögés megjelenése után 1 - 2 héttel éri el, ami fokozatosan kezd el oldódni. A teljes oldódás 1 - 2 hét alatt következik be.
Szövődmények
- Az állandóan megismétlődő köhögés fokozza a hasi nyomást, mialatt köldöksérv, végbél-előreesés, és légmell keletkezhet.
- Gégefedő görcsös záródása.
- Rángógörcs.
- Ritkán tüdőgyulladást.
- Kiszáradás, ha a folyadékvesztés nem kezelik.
- Néha tbc fellobbanását is észlelték.
Kezelés
Az orvos antibiotikummal kezeli a beteget, valamint a család többi gyermektagjának is antibiotikum kúrát ír elő. A köhögést gyógyszertárból beszerezhető köhögéscsillapítókkal lehet enyhíteni. A szülőknek különös gondot kell fordítani arra, hogy a gyakori köhögés és nemritkán hányás ellenére a gyermekek tápláltsági állapota ne romoljon, elegendő folyadékot igyon. A betegszoba levegőjének 20 - 22 °C-osnak és magas páratartalmúnak kell lennie. Minél többet tartózkodjék a gyermek szabad levegőn és influenzajárvány időszakában lehetőleg igyekezzenek elkerülni a vírusos ráfertőzést. Súlyos esetekben indokolttá válhat a beteg kórházi kezelése.
A gyermeket ne tegyük ki cigarettafüstnek, mert az súlyosbíthatja a köhögést.
Megelőzés
Ahol szamárköhögéssel fertőzött személy van, jobb ha 18 évnél fiatalabbak nem mennek látogatni. A lábadozó beteg a szabadban kerülje az egészségeseket.
Minden gyermeknek kötelező a védőoltás, melyet három részben adnak be a megszületést követő 3., 4., és 5., hónapban - általában a diftéria és a tetanuszoltásokkal együtt.
A gyógyult gyermek, ha köhögése már teljesen elmúlt, napközibe 40 napos, csecsemőotthonba kéthónapos elkülönítés után bocsátható.