A vöröshagyma egyike legősibb termesztett növényeinknek. Az ókori Egyiptomban Ízisz szent növénye volt. A középkor óta Wales jelképe, mivel a kelta walesiek csatát nyertek a segítségével.
Használata a 17-18. század táján terjedt el, a híres makói vöröshagymát pedig a 18. századra már szinte egész Európa ismerte.
Vöröshagyma csíra hatása
Található benne B1, B2, C vitamin és nikotinsav, ezenkívül vas, jód, kálium, kalcium, foszfor, szelén, és cink is.
- Természetes antibiotikum, kitisztítja a véráramot, májat.
- A légúti megbetegedések gyógyszere, kutatók a fokhagymát és a vöröshagymát találták a két leghatásosabb baktériumölő gyógynövénynek.
- Antiszeptikus, vírus- és gombaölő, izzasztó hatású.
- Kitűnő az érelmeszesedés megelőzésére, a folyamat lassítására, valamint a szívroham rizikóinak csökkentésére egyaránt.
- Kedvezően hat a koleszterinszintre, mert megnöveli annak a nagy sűrűségű lipoproteinnek, a HDL-nek a mennyiségét, ami eltávolítja a szövetek és az erek faláról a koleszterint.
- Fokozott véralvadás esetén gátolja a vérrögképződést.
- Jótékonyan hat az emésztésre, mert fokozza az emésztőnedvek termelődését, étvágygerjesztő , enyhíti a bélgörcsöket.
- Serkenti az inzulin kiáramlását a hasnyálmirigyből.
- Gyulladáscsökkentő hatással is bír. esetén is a szokásosnál több hagymát fogyasztanunk.
- Újabban asztmás rohamok megelőzésére is használja. (Asztmaellenes hatását mind laboratóriumi kísérletekben, mind élő szervezeten bizonyították.)
- K kutatók úgy vélik, hogy kénvegyületei gátolhatják egyes tumorsejtek (elsősorban gyomor, bőr) növekedését, burjánzását. A hagyma tartalmaz bizonyos fitovegyületeket (allicinokat, izotiocianátokat és bioflavionokat /pl. kvertecint/), amelyek az eddigi vizsgálati eredmények alapján olyan enzimek termelésére késztetik a májat, amelyek ártalmatlanná tesznek egyes rákkeltő anyagokat, mások kiürülését meg segítik.
Kapcsolódó cikkek:
Csíráztatás Tudástár - hogyan csíráztassunk, és mit?
Csírából ételek - receptgyűjtemény