Mungobab csíráztatás

Mungobab csíráztatás

A mungobab elég kényes, csak akkor álljunk neki, ha már a könnyebb magvakkal van tapasztalatunk.

Mungóbab csíráztatása:
  • Áztatási idő: minimum 12 óra
  • Optimális csírahossz: 1,3 - 2,5 cm
  • Csíráztatási idő: 3-6 nap ( a 4 napos állítólag a legjobb)
  • Csak sötétben neveljük, nem kell fényre tenni.
  • A napi 2 fürdetéskor ne csak öblítsük, hanem egy pár percig hagyjuk is benne a fürdetővízben, fontos, hogy mindig hideg legyen a víz.
  • Nagyon jó keleti ételekben, zöldséglevesekhez feltétnek,nyers salátákban, és kiváló csírapástétomot is készíthetünk belőle.
  • Nyugodtan együk nyersen is, nem lesz tőle semmi bajunk.


Mungó bab sajátosságai


(más néven: mongbab, arany bab, sugárbab, örvös bab)


Nálunk nem ismert növény. Egyébként a homoki babhoz és a szójához hasonló habitusú és viselkedésű. Vékony, hosszú, örvös elhelyezkedésű hüvelyei azonban jellegzetesen feketék. A növény ezáltal különlegesen díszítő hatású.

Származása, elterjedése. Dél-, Délkelet-Ázsia, ill. Afrika. Főként Közép-Ázsiában és Indiában fontos növény, Európában a Balkánon is termesztik. Hazánkban nincs művelésben.


Kiemelkedően magas fehérjetartalom. Különösen ajánlott sportolók és kisgyermekek részére! Jelentős vas és C-vitamin tartalom. A csíráztatott babok könnyen emészthetőek, nem termelődnek gázok!


Csíráztatni egész évben lehet, így minden nap friss és tápláló, vitamindús csíra áll a rendelkezésünkre, hogy kiegészítsük vele szokásos étkezéseinket. Belekeverhetjük a kedvenc salátánkba, müzlinkbe, megszórhatjuk vele szendvicsünket, dúsíthatunk vele levest, főzeléket.

Kapcsolódó cikkek:

Csíráztatás Tudástár - hogyan csíráztassunk, és mit?

Csírából ételek - receptgyűjtemény

Egészséges Életmód alapjai

Rák ellen Tudástár

Alternatív gyógymódok