Máriatövis (Silybum marianum)
Gyógyhatása
A máriatövis akár túlzott alkoholfogyasztás, akár a jellemzően zsíros táplálkozás, akár vírusos májgyulladás esetén amellett, hogy méregteleníti is a májat, az új májsejtek képződését is fokozza, így a gyulladás kezelése mellett szövetileg is regenerál. Felveszi a harcot a rákos elváltozásokkal (különösen a prosztata-, méhnyak- és emlőrák) szemben, jótékonyan hat a bőr korai öregedésére (ugyanis semlegesíti a szabad gyököket).
Fitoösztrogénjei segítenek a női szervezetnek, egyensúlyban tartják a női hormonháztartást, a menstruációs görcsöket enyhítik, szoptatás idején az anyatej termelődésben segítenek.
A máriatövis tanninjai révén elősegíti a sebgyógyulást, csökkenti a vérzést, mérsékli a lázat. Aranyér kezelésében is enyhülést hoz. Izomgörcsökre hajlamos egyéneknél a görcsök kialakulásának megelőzésében lehet rá számítani. A melanóma kialakulásának esélyét szintén csökkenti. A vérben megjelenő LDL „rossz” koleszterin mennyiségére is hat, ezáltal jótékony a szív- és érrendszeri megbetegedések, panaszok megelőzésében is. Epekövek képződésének az áramlás növelésével vet gátat. Mivel az allergiák fő kiváltó oka a felgyülemlett méreganyagok jelenléte a szervezetben, a máriatövismag kúrával végzett méregtelenítés rendezni tudja az allergiás tüneteket is. Egészségmegőrzés céljából is ajánlott kúraszerű alkalmazása.
Állapotok, amelyekben ajánlott
- Ezért használj ginzeng tartalmú sampont!
- Szemölcs ellen mi a megoldás?
- Hajnövesztés Turbógyorsassággal
- A vérehulló fecskefű 10 igazolt gyógyhatása
- 8+1 tipp fogínygyulladás ellen
- Milyen tünetei vannak a prosztata nem megfelelő működésének?
- Hogyan legyen szép, és egészséges a bőröd?
- A női hajhullás okai
- májgyulladás
- sárgaság
- cirrózis
- hepatitis C
- gyilkos galóca, ragadós galóca mérgezés
- női hormonzavarok
- menstruációs görcsök
- szoptatási nehézségek
- izomgörcsök
- melanóma
- epekő
- magas LDL koleszterinszint
- méregtelenítés
- lázcsillapítás
- szív – és érrendszeri betegségek
- rákmegelőzés
- sebgyógyítás
- allergia
Máriatövis tea készítése
- Tea: 1 kávéskanál drogot 2-3 dl vízben 5 percig főzünk, majd újabb 5 percig állni hagyjuk, ezt követően szűrjük le. Naponta 3-szor, étkezés előtt fogyasszuk.
- Leveléből is készíthető forrázat, szintén 1 teáskanálnyi szárított levélrészt csészényi vízzel történő forrázása után 10 percig állni hagyunk, majd szűrjük, és étkezés előtt, naponta 3-szor fogyasszuk.
- Magjából készítenek őrleményt is, mely mézzel párosítva ideális, ebből 3-szor 1 kávéskanálnyit kell bevenni, bőséges folyadék kíséretében.
Ellenjavallat
Káros hatásokat klinikailag igazoltan a terápiás dózis többszörösének alkalmazása esetén sem tapasztaltak. Terhesség és szoptatás alatt, epevezeték elzáródásnál orvosi jóváhagyás mellett alkalmazható!
Népies neve: Tarkabogáncs, Máriabogáncs, Boldogasszony teje,
Angol neve: Lady’s thistle, Cardus marianus, Milk thistle, Blessed milkthistle, Marian thistle, Mary thistle, Saint Mary's thistle, Mediterranean milk thistle
Hasznos része: A drogot a terméséből kapott tisztított, száraz kivonat adja, mely a VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben bejegyzett, azonban a levele is hasznos.
Máriatövis gyógyhatása röviden
Antioxidáns, méregtelenítő, májregeneráló. Vízhajtó. Sebgyógyító, sejtregeneráló, vérzéscsökkentő, lázcsillapító. Koleszterincsökkentő.
Hatóanyagai: Szilimarin (flavonolignán-komplex) tartalma kiemelkedően magas. Tanninok, fitoösztrogének, tokoferol, zsírosolaj, fehérje.
Máriatövis története
A népi hiedelem Szűz Máriához köti a máriatövis gyógynövényt, e szerint a levelein található fehér mintázat ugyanis a Jézust szoptató, menekülő édesanya a növényre csöppent tejének nyoma. Régi korokban nyakba akasztva hordták, úgy vélték ugyanis, hogy így megvéd a kígyómarástól. Kemény szárát száraz állapotban szegényebb vidékeken tüzelőként használták. Már a középkorban is használták sárgaság, epebajok kezelésére, anyatej mennyiségének fokozására.
Máriatövis gyűjtése, szedése, tárolása
Júniustól augusztus végéig gyűjtik be a beérett, kb. 6 mm hosszú, barnás színű, bóbiták nélküli termését.
Máriatövis botanikai leírása
Ausztráliában és Dél-Amerikában gyomnövényként számontartott, Európa mediterrán vidékein őshonoslágy szárú növény. Mára világszerte termesztik is. Szárazságtűrő, napfényigényes, melegkedvelő. Tőlevélrózsából kiinduló, elágazó szára 1,5 -2 méter magasra is megnő. Márványozott, fehéren pöttyözött levelei hasogatott, fűrészes szélűek. A szárak csúcsán megjelenő 5-6 cm átmérőjű, bíborlila, ritkán fehér virága június-augusztusban virágzik. A virágfészek töve tövises.A maggal szorosan összeforrt, tojásdad alakú bóbitás kaszat termése van (augusztus végén érik), melyet a szél könnyen szárnyára kap, és terjeszt.
Felhasznált irodalom
Kissné Dogossy Éva -Zsoldos Márton: A természet kincseskamrája
Csupor Dezső: Fitoterápia, Növényi szerek a gyógyászatban.
Reader’s Digest – A természet füvészkertje